Nasze projekty

Jest wyrok ws. księdza z Dąbrowy Górniczej. Sąd skazał go na półtora roku więzienia

Sąd wymierzył karę półtora roku pozbawiania wolności ks. Tomaszowi Z. oskarżonemu o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenie pomocy i o udzielanie narkotyków.

fot. Romain Dancre/Unsplash

Sprawa jest związana ze skandalem seksualnym z udziałem ks. Tomasza Z. W mieszkaniu duchownego na plebanii w Dąbrowie Górniczej odbyła się impreza z udziałem trzech mężczyzn. Jeden z nich stracił przytomność. Na miejsce wezwano ratowników, których uczestnicy nie chcieli wpuścić do mieszkania. Interweniowała również policja.

Wyrok ogłosił we wtorek Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej. Sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności. Dziennikarze mogli wysłuchać tylko orzeczenia. Sąd skazał duchownego na półtora roku pozbawienia wolności. Ponadto, zobowiązał go również do wypłaty 15 tys. zł zadośćuczynienia pokrzywdzonemu oraz kilku tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok nie jest prawomocny, ale według nieoficjalnych informacji obrona ani oskarżenie nie złożą apelacji.

Reklama

„Najcięższe kary kościelne”

W sprawie ks. Tomasza Z. toczy się również postępowanie kanoniczne. „Zdarzenie stało się powodem wielkiego zgorszenia dla wiernych i słusznego oburzenia opinii publicznej. Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego” – informowała w październiku kuria sosnowiecka.

„Biorąc pod uwagę wielkie zgorszenie wśród wiernych, Biskup Sosnowiecki zdecydował o wszczęciu procesu karnego, na mocy którego można zastosować wobec duchownego najcięższe kary kościelne, w tym wydalenie ze stanu duchownego” – brzmiał komunikat.

W październiku Stolica Apostolska poinformowała również, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Do czasu mianowania nowego biskupa diecezją administruje metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Reklama

ZOBACZ: Księdzu z Dąbrowy Górniczej „grożą najcięższe kary kanoniczne”. Jest komunikat diecezji

PAP, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę