Nasze projekty

Papież w Niedzielę Palmową: Uczmy się od Maryi przebywania blisko Jezusa

"Otwórzmy Jezusowi nasze serca. Tylko On może uwolnić nas od nieprzyjaźni, nienawiści, od przemocy" - mówił Franciszek na zakończenie Mszy św.

fot. vatican news/youtube.com (print screen)

Papież nie wygłosił homilii

Franciszek przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej na placu św. Piotra w Watykanie, którą przy ołtarzu sprawował prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich kard. Claudio Gugerotti wraz z dziekanem i wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego, kardynałami: Giovannim Battistą Re i Leonardo Sandrim.

W czasie Liturgii Słowa odśpiewano opis męki i śmierci Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Marka. Papież nie wygłosił homilii. Po kilku minutach ciszy odśpiewano Wyznanie Wiary.

ZOBACZ>>> Wielki Post z „Pasją”: Dobry łotr – „kanonizowany” przez samego Jezusa

Reklama

Jedno z wezwań Modlitwy Wiernych odczytano po polsku

„Za mężczyzn i kobiety, którzy cierpią, doświadczając samotności i opuszczenia, aby odczuwali bliskość Sługi Pańskiego, który daje pociechę i nadzieję w każdym strapieniu” – brzmiało jedno z wezwań Modlitwy Wiernych odczytane po polsku. Pozostałe wezwana zabrzmiały po chińsku, francusku, niemiecku i w języku joruba z Afryki Zachodniej.

Po Komunii św. papież poprosił o modlitwę za ofiary ataku terrorystycznego w Moskwie oraz w intencji nawrócenie ich sprawców i zleceniodawców. Wezwał do otwarcia serc Chrystusowi, bo tylko On może uwolnić od nienawiści i przemocy, bo jest miłosierdziem i przebaczeniem grzechów. Zapewniam o mojej modlitwie za ofiary tchórzliwego ataku terrorystycznego dokonanego przedwczoraj wieczór w Moskwie. Niech Pan je przyjmie do swego pokoju i pocieszy ich rodziny, i niech nawróci serca tych, którzy chronią organizują i dokonują tych nieludzkich czynów, które obrażają Boga, który przykazał „Nie będziesz zabijał” (Wj 20,13) – mówił.

„Tylko Jezus może uwolnić nas od nieprzyjaźni”

Zaapelował o pamięć o ofiarach wojny w „udręczonej Ukrainie”, której wielu mieszkańców pozostaje bez prądu po atakach na infrastrukturę, co grozi katastrofą humanitarną. Prosił o modlitwę za „Gazę, która tak bardzo cierpi” i wszystkie miejsca, gdzie trwają wojny. Jezus wjechał do Jerozolimy jako król pokorny i pokojowy. Otwórzmy Jemu nasze serca. Tylko On może uwolnić nas od nieprzyjaźni, nienawiści, od przemocy, bowiem On jest miłosierdziem i  przebaczeniem grzechów. Módlmy się za wszystkich naszych braci i siostry, którzy cierpią z powodu wojny. W szczególny sposób myślę o udręczonej Ukrainie, gdzie bardzo wielu ludzi nie ma prądu z powodu intensywnych ataków na infrastrukturę, które nie tylko powodują śmierć i cierpienie, ale niosą ze sobą ryzyko katastrofy humanitarnej o jeszcze większych rozmiarach. Proszę, nie zapominajmy o udręczonej Ukrainie. I myślmy też o Gazie, która tak bardzo cierpi,  także o wielu innych miejscach ogarniętych wojną – powiedział papież.

Reklama

Pozdrowił również mieszkańców San Remo, którzy zgodnie z tradycją ofiarowali gałązki palm na dzisiejszą uroczystość. A teraz zwracamy się w modlitwie do Najświętszej Maryi Panny. Uczmy się od Niej przebywania blisko Jezusa w dniach Wielkiego Tygodnia, aby dotrzeć do radości zmartwychwstania – powiedział na koniec.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę