Nasze projekty

Papież poinformował o spisku w Watykanie. Odkryto go w czasie pontyfikatu Benedykta XVI

Franciszek w swojej najnowszej książce opowiada o dokumentach, które jego poprzednik Benedykt XVI przekazał mu w Castel Gandolfo 23 marca 2013 roku. Spisek był skierowany między innymi przeciwko późniejszemu kard. Pietro Parolinowi.

fot. Vatican news/youtube.com

Papież Franciszek poinformował o spisku w Kurii Rzymskiej w wydanym po hiszpańsku wywiadzie-rzece „El sucesor” (Następca), który zostanie opublikowany w Barcelonie w najbliższą środę. Papież opowiada o dokumentach, które jego poprzednik Benedykt XVI przekazał mu w Castel Gandolfo 23 marca 2013 roku. W imieniu papieża-seniora materiały zostały opracowane przez kardynałów: Juliana Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore de Giorgi.

Według Franciszka, odkryto wówczas spisek, w który zaangażowani byli głównie mężczyźni „z drugiego rzędu”. Spisek był skierowany między innymi przeciwko późniejszemu kard. Pietro Parolinowi. Spiskowcy chcieli uniemożliwić mu objęcie stanowiska nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w miejsce kard. Tarcisio Bertone. Kard. Parolin sprawuje ten urząd od października 2013 roku.

Papież wyjaśnił, że niektórzy urzędnicy Kurii „drugiego rzędu” byli zaangażowani w spisek. Papież Benedykt XVI przeniósł już niektórych z nich podczas swojego pontyfikatu (2005-2013) i zalecił swojemu następcy dokonanie dalszych zmian personalnych. Zrobił on to po pewnym czasie. Papież nie wymienił w książce nazwisk i funkcji osób, których to dotyczy.

Reklama

„Kontynuowałam pontyfikat w ten sam sposób”

W książce Franciszek opowiada o swoich relacjach z poprzednikiem Benedyktem XVI. Powstała ona z rozmów papieża z dziennikarzem Javierem Martinezem-Brocalem. Według wydawcy, treść pracy składa się zarówno z dosłownych, jak i zredagowanych treści rozmów.

ZOBACZ>>> Franciszek wspomina Benedykta XVI: nigdy nie odebrał mi swojego poparcia

W książce papież Franciszek zaprzecza również, że zmienił swój własny kurs polityki kościelnej po śmierci Benedykta XVI 31 grudnia 2022 roku. „Kontynuowałem [pontyfikat] w ten sam sposób. I zawsze pamiętałem o nim [papieżu Benedykcie XVI]”, powiedział papież.

Reklama

Czy Franciszek zmieni zasady wyboru papieża?

Papież Franciszek poinformował również, że nie planuje żadnych fundamentalnych zmian w obecnych zasadach wyboru swojego następcy. „Nie ma nic na rzeczy” – powiedział. Niektóre media spekulowały na temat zmian.

Franciszek powiedział dalej o zasadach wyboru papieża: „Niczego nie zmieniłem, ponieważ sprawa wydaje mi się drugorzędna. Mechanizm działał bardzo dobrze podczas dwóch konklawe, w których brałem udział. (…) Być może miałoby sens zmienić kilka rzeczy. Ale nie wydają mi się one pilne i na razie nie muszę się im poświęcać” – stwierdził Ojciec Święty.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę