Nasze projekty

„To moment, by się obudzić i zaangażować”. Symbole ŚDM po raz 5. w Polsce!

Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przyjechały do Polski i do 5 września będą przemierzać polskie diecezje. To piąta wizyta symboli ŚDM w Polsce.

Fot. Flickr Archidiecezja Krakowska

Nawiązując do słów hymnu ŚDM w Lizbonie, czujemy, że „powietrze już drga”. To znaczy: towarzyszą nam takie same wrażenia, jak wtedy, kiedy symbole przyjechały do Polski przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Mam głęboką nadzieję, że ich pielgrzymka przez polskie diecezje będzie momentem, który pozwoli nam jeszcze bardziej obudzić się i zaangażować się w to, by przygotowania do spotkania w Lizbonie nabrały bardzo głębokiego duchowego wymiaru. Mam nadzieję, że przełoży się to na to, że Pan Bóg nam pobłogosławi i będziemy mogli spotkać się wszyscy razem już za dwa lata w Lizbonie – mówi w rozmowie z KAI dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.

To z jego inicjatywy krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przyjechały dziś do Polski i do 5 września będą przemierzać polskie diecezje. To piąta wizyta symboli ŚDM w Polsce, tym razem zorganizowana w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Lizbonie, który przejął opiekę nad nimi w Niedzielę Chrystusa Króla 2020 r.

Oficjalny program pielgrzymki symboli ŚDM w Polsce, w czasie której odwiedzą one ponad 20 diecezji, można sprawdzić TUTAJ.

Reklama

Symbole nadziei i zwycięstwa

Przy symbolach ŚDM modlili się już młodzi archidiecezji krakowskiej, diecezji tarnowskiej oraz archidiecezji lubelskiej. Wzrastając pod krzyżem i doświadczając czułości Przenajświętszej Dziewicy, możemy stawać się w pełni ludźmi jakimi Pan Bóg chciał nas widzieć, gdy stwarzał pierwszych rodziców na swój obraz i podobieństwo – mówił na Śnieżnicy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. rozpoczynającej peregrynację znaków Światowych Dni Młodzieży.

Fot. Flickr Archidiecezja Krakowska

Podczas przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży arcybiskup powiedział, że przywołują one pamięć św. Jana Pawła II Wielkiego, który jako pomysłodawca i twórca tych dni, dał młodzieży krzyż i ikonę Matki Bożej Śnieżnej. Te dwa symbole, peregrynując przez cały świat, mówią o nadziei i zwycięstwie. Metropolita stwierdził, że na Śnieżnicy jeszcze bardziej wybrzmiewa przesłanie Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. Radujemy się, ze te znaki są pośród nas i witamy je z czcią i radością. Za chwilę będziemy się modlić, by ich pielgrzymia droga wzbudzała radość, dawała nadzieję, pogłębiała wiarę, budząc entuzjazm – powiedział arcybiskup.

Po raz piąty w Polsce

Symbole ŚDM podróżują po Polsce specjalnym busem-kaplicą, przygotowanym przez Portugalczyków, którym zostały przywiezione do Polski przez członków Komitetu Organizacyjnego ŚDM Lizbona 2023. Tym samym pojazdem ks. Wilk odwiezie je 1 września do portugalskiej Coimbry, zatrzymując się po drodze w Taizé. Szczegółowy program i relacje z kolejnych wydarzeń z udziałem symboli ŚDM moża znaleźć w mediach społecznościowych KBO ŚDM.

Reklama

Symbole ŚDM odwiedzają Polskę po raz piąty. Po raz pierwszy zostały przywiezione do naszego kraju w sierpniu 1991 r. w ramach VI ŚDM w Częstochowie. Drugi raz: od 6 do 30 czerwca 2003 r. jako przygotowanie do XX ŚDM w Kolonii. Po raz trzeci Polska gościła je w dn. 25 kwietnia – 29 czerwca 2009 r. przed XXVI ŚDM w Madrycie. Ostatni i najdłuższy pobyt trwał od 14 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r., w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie. Wówczas symbole zostały też wypożyczone m.in. do krajów byłego Związku Radzieckiego.

diecezja.pl,KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę