Nasze projekty

Papież: Nie pozwólcie, aby cokolwiek zostało utracone z ŚDM w Lizbonie

"Niech Bóg wam wynagrodzi za dobro, jakie wyświadczyliście młodym i mnie, miastu Lizbona i tym z całego świata, którzy skierowali tam swoje kroki i swoje serca" - mówił Franciszek do członków Komitetu i Fundacji Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

fot. Luis Fernando Bernachi/cathopic.com

Wczoraj w Auli Pawła VI papież Franciszek z wdzięcznością powitał około 800 członków Komitetu i Fundacji Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023, którzy na różne sposoby pracowali i wspierali wydarzenie minionego lata. „Mówię po hiszpańsku, ponieważ jest bezpieczniejszy, bliższy portugalskiemu”, powiedział i dodał: „Dziękuję. Dziękuję za to, co zrobiliście”. Papież mówił o sierpniowym wydarzeniu jako o „zalążku silnej ewangelizacji, radości, młodzieńczej ekspresji”. Dzielił się też swoimi wrażeniami i wspomnieniami.

Ze spotkania w Lizbonie wynoszę wielkie emocje, a także pamięć o prostych ludziach, którzy oddali swoje ramiona z głębi serca. Wciąż mam różaniec 96-letniej kobiety – czy ona jeszcze żyje? Potem przypominam sobie tę 19-letnią dziewczynę, z ciężką chorobą, która ofiarowała swoje życie na Dzień, myśląc, że umrze, ale wciąż żyła. Czy ona jeszcze żyje? 19 lat. Pamiętam dzieci tej wolontariuszki, która zmarła w pracy, jak przyszły z radością i odeszły ze smutkiem po stracie matki. Pamiętam tak wielu prostych ludzi, tak wielu – mówił Franciszek. 

Następnie papież przeprosił, że nie może długo przemawiać z powodu niedyspozycji, która dotknęła go w ostatnich dniach, i że ktoś inny przeczyta jego pozdrowienie.

Reklama

PRZECZYTAJ: Franciszek ma ostre zapalenie oskrzeli. „Nadal biorę antybiotyki i inne leki”

„Udało wam się umieścić w centrum tych, którzy do tej pory żyli na marginesie”

W przygotowanym tekście papież wyraził radość ze spotkania w Watykanie. Dzięki pomocy wielu osób i niezwykłej łasce Bożej nie zawiedliście nas – stwierdził. Podkreślił też zdolność członków Komitetu i Fundacji do maksymalnego wykorzystania talentów każdego z nich, łącząc ich z ufnością „w wielkim wspólnym marzeniu”. 

Zostawiliście nam świetlany przykład tego, jak można dzielić się misją, nie wykluczając nikogo; wręcz przeciwnie, udało wam się umieścić w centrum tych, którzy do tej pory żyli na marginesie. (…) Nie przestawajcie marzyć razem, nie przestawajcie angażować się w kolejne fale nowych marzycieli o społeczeństwie tworzonym przez wszystkich i z szacunkiem dla każdego. Powtarzam i cieszę się, że wielu już mnie powtarza: „wszyscy, wszyscy, wszyscy!” – stwierdził Franciszek.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: „Wiesz, czego jeszcze ci potrzeba…?” 7 bardzo osobistych i poruszających rozważań ks. Piotra Pawlukiewicza

Zaznaczył, aby „nic nie zostało utracone” z tego, co zostało zrobione, jest zobowiązaniem, do którego wezwani są teraz wszyscy, którzy na różne sposoby pracowali na ten dzień, a papież odnosi się do Jezusa, który, podobnie jak rolnicy „wracający, aby zebrać kłosy pszenicy” pozostawione na polach, wypełnia wolę Ojca, którą jest powszechne zbawienie. 

Moi przyjaciele, nie pozwólcie, aby cokolwiek zostało utracone z tego Światowego Dnia Młodzieży, który narodził się, wzrósł, zakwitł i zaowocował w waszych rękach, zachwyconych obfitym rozmnożeniem fragmentów Nieba uczynionych ludźmi, tryskających zewsząd, a nawet stamtąd, gdzie się tego nie spodziewano – zachęcił papież.

Reklama

Przypomniał, że sercem ŚDM w Lizbonie była postać Maryi, która, jak mówi Ewangelia, „wstała i poszła z pośpiechem”, wierząc w moc Pana. A młodym ludziom Maryja została przedstawiona jako przykład i punkt odniesienia. Papież ponownie podziękował tym, którzy przyczynili się do tego wydarzenia i podsumował: Niech Bóg wam wynagrodzi za dobro, jakie wyświadczyliście młodym i mnie, miastu Lizbona i tym z całego świata, którzy skierowali tam swoje kroki i swoje serca. Proszę, nadal wskazujcie i nakłaniajcie nas ku uniwersalnym wymiarom Bożego serca!

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę