Nasze projekty

„Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast”. Bądź 8 marca na Jasnej Górze!

Szczególna modlitwa o szacunek dla życia każdego człowieka a zwłaszcza tego poczętego oraz za matki, by nie ustawały w przekazywaniu swym dzieciom wiary, zanoszona będzie na Jasnej Górze już 8 marca. Na wydarzenie zaproszone są nie tylko panie.

fot. Episkopat News/flickr.com

Podczas tegorocznego spotkania przywołane zostaną m.in. dwie niezwykłe postaci – matki świętych kapłanów: Marianna Popiełuszko i Emilia Wojtyłowa. Będzie o nich mówić autorka ich biografii dr Milena Kindziuk z UKSW. Przywołując te wyjątkowe matki chcemy uczyć się od nich miłości, oddania, nadziei oraz wielkiej wiary takiej, która pomaga przebaczyć nawet mordercom syna – powiedziała Izabela Tyras z Kat. Stow. Civitas Christiana w Częstochowie.

ZOBACZ: “Droga. 28 kroków do Światła”. Piękne, czasem boleśnie prawdziwe medytacje do czternastu stacji Biblijnej Drogi Krzyżowej

Najważniejszym punktem jasnogórskiego świętowania Dnia Kobiet będzie Msza św. sprawowana o godz.17.00 w Kaplicy Matki Bożej. Zgodnie ze zwyczajem Eucharystia celebrowana będzie w Kielichu Życia i Przemiany. Kielich złożyły polskie kobiety 2 maja 1982 r. jako wymowne wotum na 600-lecie istnienia częstochowskiego sanktuarium. Był on znakiem moralnego zwycięstwa Narodu i symbolem obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Reklama

Kielich przyozdobiony jest wizerunkami czterech kobiet: św. Jadwigi Śląskiej – urodziła sześcioro dzieci i przeżyła śmierć pięciorga z nich, św. Jadwigi Królowej – wcześnie pojęła prawdę, że rządzenie i panowanie to przede wszystkim obowiązek i służba, św. Teresy Ledóchowskiej – życie poświęciła pracy misyjnej i Stanisławy Leszczyńskiej – położnej z Oświęcimia, która w obozie odebrała ponad 3 tys. porodów.

Stanisława Leszczyńska „wzorem odwagi i asertywności”

8 marca to też dzień modlitwy o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w 50 rocznicę jej śmierci. Stanisława Leszczyńska żona, matka 4 dzieci, była położną przez 40 lat. W czasie II wojny światowej przydzielono ją do służby medycznej podległej zbrodniarzowi, Josefowi Mengele, lekarzowi, który dokonywał pseudomedycznych brutalnych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych. Leszczyńska potrafiła się temu przeciwstawić. W miejscu, gdzie królowała śmierć, z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień.

PRZECZYTAJ: Położna z Auschwitz. Lekcja trudnej miłości od Stanisławy Leszczyńskiej

Reklama

Szczególnej wymowy nabierają dziś słowa Stanisławy Leszczyńskiej, która w sytuacji zagrażającej także jej życiu, w obozie koncentracyjnym, potrafiła odpowiedzieć niemieckiemu lekarzowi, który kazał jej zabić niemowlę: „nie, nigdy. Nie wolno zabijać dzieci”. Ona jest dla nas, w sytuacji, gdy młodym kobietom, a nawet dziewczynom, proponuje się tzw. tabletkę dzień po, wzorem odwagi i asertywności, determinacji, by nie tylko wybierać życie, ale by młodym mówić o tym, że jest ono zawsze największą wartością – zauważyła organizatorka Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast.

Podczas jasnogórskiego spotkania 8 marca nie zabraknie także programu artystycznego. Wystąpi Kinga Kipigroch, która mimo młodego wieku zachwyca swoim głosem, uczestniczyła w wielu popularnych talent show. Okolicznościowe spotkanie rozpocznie się po Mszy św., ok. godz.18.15 w Sali Papieskiej.

Ukazać piękno kobiecego powołania

Święto Kobiet organizowane jest na Jasnej Górze z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu. Wydarzenie jest okazją do wyrażenia wdzięczności za dar bycia kobietą. Jest też zaproszeniem do refleksji nad geniuszem kobiecego powołania, którego wzorem jest Maryja.

Reklama

Na Jasną Górę organizatorzy zapraszają nie tylko kobiety. Wydarzenie będzie transmitowane w Radiu Jasna Góra oraz w Internecie.

BP @JasnaGóraNews, KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę