Nasze projekty

Nowa suknia Jasnogórskiej Matki Bożej. „Mieni się setkami diamentów i brylantów”

Jasnogórski wizerunek Matki Bożej przyozdobiony został nowymi szatami. Suknia brylantowa, zwana diamentową, jest jedną z najstarszych sukni i do tej pory była używana tylko na większe uroczystości.

fot. TWITTER/JASNA GÓRA

Szaty Matki Bożej

Wizerunek Maryi na Jasnej Górze nie od zawsze „ubierany” był w ozdobne szaty. Początkowo na obrazie wieszano zwyczajnie dary wotywne w postaci klejnotów. Ten zwyczaj trwał niemal 200 lat, mimo wyraźnych obaw o możliwe zniszczenia deski i malowidła.

Obecny kształt „szat” pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Pierwsze cztery miały nazwy pochodzące od najbardziej charakterystycznych ozdób, które się na nich znajdowały: sukienka Imienia Jezus, Pelikana, Ducha Świętego i Imienia Marii. Ich autorem był brat Klemens Tomaszewski, hafciarz jasnogórski.

Aktualnie Jasna Góra dysponuje 10 sukienkami Matki Bożej. Jak czytamy na stronie sanktuarium, „wszystkie sukienki są wyrazem czci do Maryi i rozszerzania się Jej kultu.

Reklama

Suknia brylantowa zwana diamentową

To właśnie br. K. Tomaszewski był także autorem sukni Diamentowej, która kilka dni temu pojawiła się na wizerunku Matki Bożej. Pochodzi ona z XVII wieku, została ukończona na obchody milenijne Chrztu Polski.

Sukienka ta była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Jest to szata z klejnotami wysadzanymi głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. W opisie tej szaty można przeczytać, że „mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, rożnych zawieszeń”.

os, JasnaGoraNews/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę