Nasze projekty

80 tys. mężczyzn u Matki Bożej z Aparecidy. To największa grupa pielgrzymów!

Ponad 80 tys. mężczyzn dotarło do Aparecidy podczas pielgrzymki mężczyzn codziennie odmawiających różaniec. To największa grupa pątnicza, jaka przybywa corocznie do tego sanktuarium!

Fot. Santuário Nacional de Aparecida/Facebook

Tegorocznej pielgrzymce, która odbyła się 25 lutego, towarzyszyło hasło „Różaniec Mężczyzn: celebrować Słowo Boże w Domu Matki”! Natomiast mottem były słowa psalmisty „Twoje Słowo jest światłem na mojej ścieżce” (Ps. 119). W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział ponad 80 tysięcy mężczyzn przybyłych z różnych regionów tego kraju (którego terytorium jest 28 razy większe od Polski).

Podczas pobytu w Aparecidzie mężczyźni mieli wiele wspólnych momentów modlitewnych, takich jak: nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, celebracje Mszy świętych, konferencje ascetyczne, procesje, czy też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Ze względu na tak liczną obecność, większość pielgrzymów modliła się poza bazyliką, ponieważ świątynia może pomieścić 30 tysięcy osób.

CZYTAJ>>> Matka Boża z Aparecidy. Mała figurka w największej bazylice maryjnej na świecie

Reklama

Ponad milion mężczyzn modlących się na różańcu!

Wspólna modlitwa różańcowa mężczyzn została zainicjowana w 1936 r. w mieście Itabi, w stanie Sergipe usytuowanym w północno-wschodnim regionie Brazylii. Stało się to, gdy pod koniec odbywających się misji ludowych kapucyn, o. Peregrino, zachęcił mężczyzn, aby wspólnie odmawiali różaniec.

Z biegiem czasu pobożność różańcowa rozprzestrzeniła się po całej Brazylii. Aktualnie „Różaniec Mężczyzn” (Terço dos Homens) stał się ruchem narodowym, któremu z ramienia episkopatu towarzyszy arcybiskup Gil Antônio Moreira, ordynariusz archidiecezji Juiz de Fora w stanie Minas Gerais. Glayson Lozer, sekretarz generalny Różańca Mężczyzn w Brazylii, ocenia, że ponad milion mężczyzn uczestniczy w tej wielkiej rodzinie maryjnej.

ZOBACZ>>> Figura Maryi, którą… złowili rybacy! O. Adam Szustak o zaskakującej historii Matki Bożej z Aparecidy

Reklama

Brazylijski Narodowy Dzień Różańca Mężczyzn

Należy podkreślić, że w kwietniu ubiegłego roku parlament brazylijski uchwalił prawo (nr. 14.558), na podstawie którego został ustanowiony Narodowy Dzień Różańca Mężczyzn i jest on obchodzony 8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień, w którym mężczyźni z miasta Itabi w 1936 r. zainicjowali wspólną modlitwę różańcową.

KAI,zś/Stacja

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę