Nasze projekty
fot. Wikipedia

Matka Boża z Aparecidy. Mała figurka w największej bazylice maryjnej na świecie

Figurkę odnaleźli rybacy podczas połowu ryb. Matka Boża z Aparecidy początkowo była czczona przez rybaków, dziś jest patronką Brazylii. Figurka ma zaledwie 40 cm wysokości i znajduje się w największej bazylice poświęconej Maryi na świecie.

Reklama

Niecodzienny połów

Historia figury Matki Bożej z Aparecidy rozpoczyna się w 1717 roku. Wtedy to mieszkańcy miejscowości Guaratinguetá zostali powiadomieni o przyjeździe ważnego gubernatora stanu Sao Paulo i Minas Geras, dla którego postanowiono wydać huczną ucztę przygotowaną z dań rybnych. Zadanie złowienia ryb powierzono trzem rybakom – Domingos Garcia, Felipe Pedroso i Joao Alves. Po wielu godzinach połowu nie udało się im jednak złowić żadnej ryby. Zniechęceni, postanowili po raz ostatni zarzucić sieci. Ku ich zdumieniu, w sieci odnaleźli nie ryby, a… korpus drewnianej figury. Rybacy postanowili powtórnie zarzucić sieci – natychmiast ujrzeli w nich brakujący element figurki – głowę Matki Bożej. Według przekazów dwa elementy połączyły się w taki sposób, że nie można ich było od siebie odłączyć. Zaraz po tym zdarzeniu, rybacy wyłowili mnóstwo ryb. Zdarzenie to rybacy przypisali wstawiennictwu Matki Bożej. 

Bazylika Matki Bożej z Aparecidy | fot. Wikipedia

Od małej, maryjnej kapliczki do bazyliki. Największej na świecie!

Przez pierwsze 15 lat od tego zdarzenia, Matce Bożej hołd oddawali głównie rybacy i ich rodziny. Bardzo szybko kult Matki Bożej zaczął się rozprzestrzeniać – modlący się opowiadali o otrzymanych łaskach i wysłuchanych modlitwach. Z czasem mała kapliczka wybudowana przez rybaków przestała być wystarczajaca – w 1734 roku wikariusz Guaratinguetá wybudował kaplicę na wzgórzu Coqueiros, do której od około 1745 roku zaczęły napływać pielgrzymki wiernych. 

Liczba pielgrzymów rosła i w roku 1834 rozpoczęto budowę bazyliki. W 1930 r. Brazylijczycy złożyli hołd Matce Bożej z Aparecida, obierając Ją sobie za przewodniczkę i patronkę, a papież Pius XI ogłosił Niepokalaną z Aparecida główną patronką Brazylii. W roku 1955 została rozpoczęta budowa nowej, większej Bazyliki. Architekt Benedito Calixto zaprojektował budynek w formie greckiego krzyża. Bazylika zajmuje powierzchnię 18000 metrów kwadratowych i może pomieścić 45 tys. wiernych.

Reklama
Figurka Matki Bożej w bazylice | fot. Wikipedia

W geście modlitwy, z księżycem pod stopami

Według badań, figurka została wyrzeźbiona przez Frei Agostino de Jesus, mnicha z São Paulo. Ma 40 cm wysokości i powstała około 1650 roku. Większość czasu spędziła pod wodą, czemu zawdzięcza swój ciemny kolor. W roku 1904 figurkę zaczęto przedstawiać z koroną. Figurka przedstawia Maryję ze złożonymi rękami w geście modlitwy, a pod jej stopami znajduje się księżyc. Jej koronacja odbyła się w 1904 r. i odtąd figurka Matki Bożej nosi koronę. Okryta jest haftowanym welonem-kapą, kolor szaty zmienia się w zależności od okresu liturgicznego.

brazylia.chrystusowcy.pl, jezuici.pl, zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę