Nasze projekty
fot. Cathopic

Anioł Pański. Modlitwa, którą odmawia się w południe

Anioł Pański to modlitwa do Matki Bożej, którą odmawia się w samo południe. Jej najważniejszym aspektem jest wspomnienie zwiastowania Maryi i wcielenia Jezusa. Jaka jest historia tej modlitwy i dlaczego warto się nią modlić?

Reklama

Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi… Tak brzmią słowa jednej z najbardziej popularnych modlitw maryjnych. W każdą niedzielę wierni spotykają się na Placu św. Piotra, by razem z papieżem modlić się jej słowami.

Czytaj także >>> Pod Twoją obronę. Modlitwa, którą dobrze znamy

Historia modlitwy

Nie znamy dokładnej daty powstania tej modlitwy, jednak datuje się ją na przełom XII i XIII wieku. W czasie zmieniały się jej formy, a przede wszystkim godzina i sposób jej odmawiania. Jednakże wszystko zaczęło się od tego, iż kilkukrotnie powtarzano modlitwę „Zdrowaś Mario” przed snem. W ten sposób proszono Chrystusa przed wstawiennictwo Maryi o dobrą noc. Anioł Pański był także bliski zakonowi franciszkanów, którzy za sprawą św. Bonawentury byli zachęcani do tego, by odmawiać trzykrotnie „Zdrowaś Mario” rano i wieczorem.

W XVI w. modlitwa ta zaczęła być bardzo popularna szczególnie w chrześcijaństwie zachodnim. Wciąż jednak odmawiano ją w różnych godzinach. Dopiero w XV w. za sprawą papieża Kaliksta III, kiedy to błagano Maryję o wstawiennictwo za oblężonym przez Turków Belgradem. Wówczas uciśnieni belgradczycy wzywali do tej modlitwy w samo południe.

Czytaj także >>> Zdrowaś Mario czyli Pozdrowienie Anielskie

Dlaczego warto modlić się tą modlitwą?

Przede wszystkim dlatego, że w tej jednej godzinie łączymy się na modlitwie z wszystkimi osobami, które w tym samym czasie wzywają orędownictwa Maryi. Wspólnie, choć na odległość, rozważamy słowa Pisma Świętego i powtarzamy „Zdrowaś Mario”. Warto pamiętać o tym, by włączyć się we wspólną modlitwę z Ojcem Świętym w każdą niedzielę o godz. 12.

Anioł Pański tekst

Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
I poczęła z Ducha Świętego.

Zdrowaś Maryjo…

Oto ja, służebnica Pańska.
Niech mi się stanie według słowa Twego.

Zdrowaś Maryjo…

A Słowo ciałem się stało.
I zamieszkało między nami.

Zdrowaś Maryjo…

Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko.
Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się. Wszechmogący Boże, przez zwiastowanie anielskie poznaliśmy wcielenie Chrystusa, Twojego Syna, prosimy Cię, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Albo:

Módlmy się. Łaskę Twoją, prosimy Cię, Panie, racz wlać w serca nasze, abyśmy, którzy za zwiastowaniem anielskim wcielenie Chrystusa, Syna Twego, poznali, przez mękę Jego i krzyż do chwały zmartwychwstania byli doprowadzeni. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Albo:

Módlmy się. Boże, z Twojej woli w łonie Maryi Dziewicy odwieczne Słowo przyjęło ludzkie ciało; spraw, abyśmy wyznając, że nasz Odkupiciel jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, zasłużyli na udział w Jego Boskiej naturze. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Źródło: wikipedia.pl, sjanpawel2.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę