Nasze projekty

Miliony pielgrzymów w Fatimie. Z roku na rok ich liczba rośnie

Do sanktuarium w Fatimie przybyło w 2023 roku blisko 7 milionów pielgrzymów. To znaczy wzrost w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

fot.wizz/cathopic.com

Do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie przybyło w 2023 r. ponad 6,8 mln pielgrzymów, oszacowały władze tego położonego w środkowej Portugalii miejsca kultu maryjnego. Jak poinformował rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas, liczba ta była wyższa o 39 proc. w porównaniu z 2022 r., a także o 9 proc. wobec 2019 r. uważanego za ostatni rok przed nadejściem pandemii koronawirusa.

Duchowny przypomniał, że szacunki z ostatniego roku pozwalają wierzyć, że sytuacja po COVID-19 powróciła już do normy. Przypomniał, że przez wiele miesięcy na terenie tego miejsca kultu maryjnego obowiązywały surowe restrykcje przeciwepidemiczne, które doprowadziły zarówno do zakazu wstępu dla pielgrzymów, jak też strat finansowych. Wyjaśnił, że w 2023 r. władze sanktuarium fatimskiego zanotowały przychód na poziomie 21,7 mln euro, podczas gdy wydatki wyniosły 21,6 mln euro.

Kluczowym wydarzeniem w 2023 r., jak wynika z danych władz portugalskiego sanktuarium, było włączenie Fatimy w organizację Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia odbyły się w Lizbonie. Z tej okazji do stolicy Portugalii przybył papież Franciszek. 5 sierpnia odwiedził on fatimskie sanktuarium spotykając się z młodzieżą z całego świata. Z danych zaprezentowanych przez ks. Cabecinhasa wynika, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży do Fatimy przybył ponad 1 mln osób z 68 państw świata.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Bp Czaja wraca do posługi po przeszczepie. „Możemy znowu być razem”

KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę