Nasze projekty
Fot. Kadr z filmu "Pasja" Mela Gibsona / Torbjorn Toby Jorgensen,Wikipedia

Pieta. Przejmujący ból Matki

Wizerunki Matki Bożej tulącej w swoich ramionach umęczone katuszami ciało swojego zabitego Syna rozdziera serce i ma ogromną siłę oddziaływania. Symbolizuje ból wszystkich matek na całym świecie, które płaczą po stracie swoich dzieci. 

Reklama

Statyczna scena z „Pasji” Mela Gibsona, w której Maryja trzyma na kolanach martwe ciało Jezusa zdjęte z krzyża, to oczywiste nawiązanie do motywu znanego w sztuce sakralnej jako Pieta (po włosku „litość”, „współczucie”, a w języku łacińskim „pietas” oznacza miłość zgodną z powołaniem). Inspiracja wydaje się tu całkowicie oczywista dla każdego, kto widział choć jedną Pietę.

CZYTAJ>> Matka Boża Bolesna. Zjednoczenie z cierpieniem Jezusa

Motyw nie został opisany przez żadnego z Ewangelistów!

Moment ten nie został opisany przez Ewangelistów, ale jest „zakładany” przez pobożność chrześcijańską. Mówi się o Siedmiu Boleściach Maryi, do których zaliczane są:

Reklama

Proroctwo Symeona o mieczu, który przeniknie Jej duszę; Ucieczka do Egiptu; Szukanie Jezusa, który pozostał w świątyni; Spotkanie z Jezusem na Drodze Krzyżowej; Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; Zdjęcie z krzyża i Złożenie do grobu.

Pieta reprezentuje „szóstą boleść” Maryi a zarazem XIII stację drogi krzyżowej.

ZOBACZ>> Koronka do Siedmiu Boleści Maryi

Reklama

Najdoskonalsza rzeźba wszechczasów

Najsłynniejsza Pieta (znana chyba każdemu) znajduje się w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. La Madonna della Pietà Michała Anioła Buonarrotiego została wyrzeźbiona w latach 1498-1499. Teraz można ją podziwiać jedynie przez pancerną szybę, bo w 1972 niejaki Laszló Thót, australijski geolog urodzony na Węgrzech, próbował ją zniszczyć młotkiem, krzycząc, że jest Jezusem Chrystusem.

Tym, co szczególnie rzuca się w oczy na Piecie Michała Anioła, jest ukazanie Maryi jako młodej dziewczyny, a nie starszej i zasmuconej kobiety jak na większości Piet. Ciało Jezusa jest jakieś takie małe w stosunku do Maryi i ktoś obliczył, że gdyby miał On normalny wzrost, Maryja musiałaby mieć ze dwa metry wzrostu. Nie zmienia to faktu, że dzieło Michała Anioła uchodzi za najdoskonalszą rzeźbę wszechczasów.

CZYTAJ>> Siedem boleści Maryi. Jaka jest Matka Słowackiego Narodu?

Reklama

Klamry spinające ziemskie życie Jezusa

Najświętsza Maryja Panna tulącą śmiertelne ciało Jezusa Chrystusa po zejściu Go z krzyża to właściwie pasyjny odpowiednik Bożonarodzeniowych wizerunków Madonny z Dzieciątkiem. Jedne i drugie stanowią jakby klamry spinające ziemskie życie Jezusa.

Wizerunki Matki Bożej tulącej w swoich ramionach umęczone katuszami ciało swojego zabitego Syna rozdziera serce i ma ogromną siłę oddziaływania. Symbolizuje ból wszystkich matek na całym świecie, które płaczą po stracie swoich dzieci. 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę