Fot. Torbjorn Toby Jorgensen/Wikipedia

Matka Boża Bolesna. Zjednoczenie z cierpieniem Jezusa

Następnego dnia po Święcie Podwyższenia Krzyża wspominamy w Kościele Matkę Bożą Bolesną. Początkowo to święto obchodzono w piątek przed Niedzielą Palmową, a 15 września obchodzono wspomnienie Siedmiu Boleści Maryi. Obie te daty korespondowały ze świętami mówiącymi o Męce Pańskiej, pokazując, że Maryja była zjednoczona z Jezusem w Jego ogromnym cierpieniu.

Reklama

Pięknie przedstawiana jest Matka Boża Bolesna w ikonografii i malarstwie. Pierwsze wizerunki ukazywały ją stojącą pod krzyżem, później pojawiła się Pieta, pokazująca Maryję z Jezusem złożonym na jej kolanach po śmierci. Nie brakuje także wizerunków z mieczem przeszywającym serce Maryi, czy też obrazujących siedem boleści.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przeniknięta mieczem cierpienia. Matka Boża Bolesna

„Jak Maryja przytrzymuje ciało Jezusa z miłością”

Z okazji Święta Matki Bożej Bolesnej, publikujemy premierowe rozważanie z „Modlitewnika dla kobiet” gdzie autorka opisuje to przejmujące dzieło Michała Anioła.

Reklama

Hasło: Doskonałość

Cytat:I drobnostek nie należy lekceważyć, bo one są podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.„/Michał Anioł

Rozważanie: Kto chociaż raz widział z bliska Pietę Michała Anioła, nie ma najmniejszej wątpliwości, że mistrz poświęcił na każdy szczegół swojego dzieła niezliczone godziny. Nigdy wcześniej na zdjęciach tego nie zauważyłam, a uderzyło mnie przy „spotkaniu na żywo” Piety, jak ułożone jest ciało Jezusa w ramionach jego Matki. Jak umęczone ciało jest tam wiotkie, jak układa się odwodniona skóra Jezusa, jak Maryja rozszerzonymi palcami przytrzymuje to ciało z miłością, by nie opadło.

To tylko szczegół tego dzieła, każdy w nim zauważy coś innego, inną „drobnostkę”, jak mówi mistrz. Dzieło można uznać za doskonałe, jednak zapewne Michał Anioł myślał, że jeszcze by coś poprawił. Na ziemi po prostu nic nie jest doskonałe i liczą się tylko te drobiazgi, które jesteśmy w stanie udoskonalać. Nasze życie jest dążeniem do doskonałości. Każdy drobiazg, każdy krok, każda minuta jest szansą na to, by coś poprawić. Dążyć do doskonałości to nasze zadanie od Jezusa!

Reklama

Modlitwa: Panie Jezu, powiedziałeś „bądźcie doskonali jak doskonały jest wasz Ojciec w niebie”, staram się, tak bardzo się staram i tak bardzo jest mi trudno. Pomóż mi Panie być doskonałą przynajmniej w małych rzeczach.

Autorką rozważania jest Aneta Liberacka – Redaktor Naczelna Stacji7.

Reklama

Dzięki hojności naszych Czytelników zbliżamy się już do połowy zbiórki na wydanie „Modlitewnika dla kobiet”! 

Dziękujemy za otwarte serca i chęć wsparcia, wyrażoną poprzez modlitwę za to dzieło i udział w zbiórce na pokrycie kosztów druku. 

Serdecznie dziękujemy za modlitewne wsparcie i za każdą złotówkę, która przybliża nas do założonego celu. Chcesz dołączyć do nas? Zobacz >>>Modlitewnik dla Kobiet<<<


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę