Nasze projekty
fot.youtube.com/Jozef Hal'ko

Siedem boleści Maryi. Jaka jest Matka Słowackiego Narodu?

Matka Boża Siedmiobolesna dla Słowaków jest jak dla Polaków Matka Boża z Jasnej Góry. Przed jej oblicze zanoszą wszelkie prośby i błagania, a bazylika w Šaštinie, widziała już nie jeden cud. Z jaką historią wiąże się Jej pojawienie w tym miejscu?

Reklama

Szasztin (Šaštín), a dokładnie figura Matki Bożej, która tam się znajduje stanowi jeden z głównych miejsc kult na Słowacji. Jest także jednym z najbardziej znanych wizerunków  samej Matki Bożej Bolesnej. Dla Słowaków jest niczym dla nas Matka Boża Częstochowska, której powierzamy wszystkie nasze troski i trudne doświadczenia. 

Zamiast zanosić się płaczem…

Jak głosi legenda Imrich Cobor, właściciel majątku Šaštín był bardzo kłótliwym mężczyzną i często nie panował nad swoimi emocjami. Podczas jednej z burzliwych kłótni, tak go poniosło, że wyrzucił własną żonę z powozu, a sam odjechał, pozostawiając kobietę samą na pustkowiu. Ta natomiast mocno wierzyła w Boga. Po tym strasznym incydencie, zamiast zanosić się płaczem, zaczęła, przez gorliwą modlitwę prosić Matkę Bolesną o rozwiązanie problemów rodzinnych.

Wkrótce mąż poczuł ogromne wyrzuty sumienia i jak najszybciej chciał naprawić swoje błędy. Wrócił po żonę i prosił ją o wybaczenie. Kobieta nie wahając się wybaczyła mu, a w podziękowaniu dla Maryi, poleciła wykonać drewniany posąg Siedmiu Boleści i umieścić go w kaplicy, dokładnie w miejscu, w którym modliła się o nawrócenie męża. 

Reklama

Ze względu na fakt, iż kapliczka znajdowała się tuż przy drodze, przyciągała wielu składających jej hołd. Mieszkańcy także wyjątkowo czcili figurę, która przynosiła im sporo łask w postaci duchowej, ale i fizycznych uzdrowień. Wieści o cudach rozeszły się po świecie, do tego stopnia, że zainteresowały się nimi władze kościelne. W 1732 roku uroczyście uznano je za prawdziwe i wiarygodne, ogłaszając jednocześnie miłosierność figury i zezwalając na publiczny kult. Potwierdzeniem tych działań był dekret Urbana VIII. 

Paulini z Szasztina

Kiedy do miejscowości przybyli Ojcowie Paulini, rozpoczęli zmagania o budowę klasztoru i kościoła pątniczego. Wkrótce nowo powstałą świątynie uroczyście wyświęcono, a w ołtarzu głównym, który został wykonany z czerwonego marmuru – umieszczono figurę Matki Siedmiu Boleści. Przeniesiono ją tam z małej, przydrożnej kapliczki, gdzie dokonały się pierwsze cuda. W uroczystościach udział wzięło tysiące pielgrzymów, wśród których znalazła się sama cesarzowa Maria Teresa oraz cesarz Franciszek I Lotaryński.

W 1964 roku papież Paweł VI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej, stając się jednocześnie pierwszą podniesioną do tego tytułu świątynią w Słowacji. Posługujący tam Ojcowie Paulini spełniali swoją rolę do 1786 roku. Niestety w cesarstwie austro-węgierskim nastąpiła wtedy kasata zakonu i Ojcowie musieli się wyprowadzić do Polski. Powrócili tam jednak w 2017 roku, kiedy to nastąpiło uroczyste przekazanie klasztoru, parafii, a przede wszystkim samej bazyliki.

Reklama

Papież na odpuście w Szasztinie

Miejsce słynie na Słowacji, ale i za granicą przede wszystkim z pielgrzymek. Najważniejszą z nich jest Narodowa pielgrzymka Słowaków, której punktem kulminacyjnym jest święto Matki Boskiej Siedmiobolesnej, przypadające na 15 września. Tysiące osób odwiedza sanktuarium by, przed cudowną figurą Matki Boskiej Siedmiobolesnej modlić się o łaski i cuda. 

W tym roku, Narodowe Sanktuarium w Šaštinie odwiedzi wyjątkowy pielgrzym – Papież Franciszek. Najpierw spotka się z biskupami, a następnie na błoniach sanktuarium odprawi mszę świętą, w czasie której wygłosi homilię. Dla Słowaków będzie to wyjątkowe wydarzenie, które uświetni święto patronki ich narodu.  

Siedem boleści Matki Bożej 

Dla uczczenia cierpienia, jakiego doświadczyła Matka Boża, przez długi czas w Kościele obchodzono dwa święta. W piątek przed Niedzielą Palmową – święto Matki Bożej Bolesnej oraz 15 września – Święto Siedmiu Boleści Maryi. Oba święta szybko przyjęły się w Polsce, ale Matka Boża Bolesna czczona jest także szczególnie właśnie – na Słowacji, gdzie dziś swoją pielgrzymkę odbywa papież Franciszek. 

Reklama

Siedem boleści to kolejne etapy cierpienia, jakiego doświadczyła Maryja. Oprócz spotkania z Jezusem na Drodze Krzyżowej wszystkie te sceny można odnaleźć w ewangeliach. Wśród boleści są:

1. Proroctwo Symeona
2. Ucieczka do Egiptu
3. Zgubienie Jezusa
4. Spotkanie z Jezusem na Drodze Krzyżowej
5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
6. Zdjęcie Jezusa z krzyża
7. Złożenie Jezusa do grobu

pa/bazilika.sk/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę