Symbole ŚDM w Polsce. Znamy plan peregrynacji

Polska będzie jednym z niewielu krajów, w którym przed ŚDM Lizbona 2023 r pojawią się Krzyż i Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Symbole ŚDM przemierzą Polskę, dosłownie, od Tatr aż do morza.

fot. M.Mazur EpiskopatNews / Flickr

Peregrynacja Symboli ŚDM jest niejako pomostem łączącym poszczególne spotkania z Papieżem. Kilka miesięcy przed ŚDM trafiają one do kraju gospodarzy i tam odwiedzają wszystkie diecezje.

Krzyż i ikona w Polsce

21 sierpnia Symbole ŚDM pojawią się w Polsce. Jak czytamy na fanpage’u KBO ŚDM, krzyż i ikona Salus Populi Romani objadą blisko 4000 kilometrów, odwiedzając młodzież w 21 diecezjach w przeciągu zaledwie 12 dni.

Peregrynacja krzyża i obrazu rozpocznie się w wyjątkowym miejscu, w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, a zakończy w miejscu bardzo symbolicznym – 1 września na Westerplatte.

Reklama
Reklama

Plan peregrynacji

Znamy już dokładne daty i miejsca, w których pojawią się Symbole Światowych Dni Młodzieży. Plan ukazał się na profilu Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

21.08 – zakopane, Zabawa
22.08 – Lublin, Rzeszów
23.08 – Brok, Białystok
24.08 – Ełk
25.08 – Jarosław, Sandomierz
26.08 – Częstochowa
27.08 – Kokotek, Kalwaria Zebrzydowska
28.08 – Skarżysko-Kamienna, Kielce
29.08 – Radom, Warszawa
29.08 – Warszawa-Praga
30.08 – Kalisz
31.08 – Koszalin, Gdańsk
1.09 – Westerplatte

Pomimo tego, że wakacje w pełni, my nie zwalniamy tempa! ??Jak już mogliście usłyszeć, za niecałe cztery tygodnie…

Reklama
Reklama
Posted by Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM – Polska on Tuesday, July 27, 2021

Pielgrzymka Krzyża ŚDM i ikony Maryi przez polskie diecezje to owoc spotkania dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusza Wilka z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Lizbonie, które odbędzie się latem 2023 r.

Jak mówi ks. Mariusz Wilk pomysł peregrynacji pojawił się już półtora roku temu. Naszą nadzieją było, aby – jak skończy się epidemia – pielgrzymka Symboli ŚDM była niejako przebudzeniem, zrywem młodych, powrotem do tego, co tworzy z nas wspólnotę. Chcemy odnowić świadomość tej jedności, którą dają Światowe Dni Młodzieży – mówi dyrektor KBO ŚDM.

Poszczególne diecezje szykują z okazji peregrynacji różne uroczystości i wydarzenia. W Kokotku Symbole będą obecne na Festiwalu Życia, gdzie zgromadzi się młodzież z 5 śląskich diecezji. Podobnie duża grupa młodych spotka się z Symbolami w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na jedynym takim w tym roku oazowym Dniu Wspólnoty w diecezji radomskiej – w Skarżysku Kamiennej. Wyjątkowym będzie także z pewnością 26 sierpnia, kiedy to Symbole pojawią się na Jasnej Górze dokładnie w Święto NMP Częstochowskiej.

Reklama

Symbole w Portugalii

Ostatnim razem Symbole ŚDM były obecne w Polsce w latach 2014-2016. Odwiedziły wtedy wszystkie polskie diecezje w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Obecnie, do 15 sierpnia, krzyż ŚDM oraz kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) przebywają w Angoli. We wrześniu i październiku odwiedzą Hiszpanię, dokąd powrócą jeszcze w 2022 roku, by w dniach 4-7 sierpnia towarzyszyć Europejskiej Pielgrzymce Młodych w ramach obchodów Roku św. Jakuba.

W listopadzie Symbole trafią do gospodarzy kolejnych ŚDM – Portugalii. Przez ponad półtora roku, do lipca 2023 roku będą odwiedzać kolejne diecezje. W każdej z nich pozostaną przez miesiąc. Peregrynacja rozpocznie się w diecezji Algarve, a zakończy w patriarchacie Lizbony – diecezji, która jest gospodarzem ŚDM w 2023 roku.

Krzyż i ikona Matki Bożej

Prosty, drewniany krzyż wykonany został w 1983 r. Rok później z woli papieża Jana Pawła II, który określił krzyż jako znak miłości Jezusa Chrystusa do człowieka, postawiono go w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Krzyż ŚDM ma wysokość 3,8 m i waży 31 kg.

Drugi symbol ŚDM – to kopia ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Ikona ma 118 cm wysokości i waży 15 kg.

os, KAI, KBO ŚDM/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę