W Meksyku rozpoczęły się dni pielgrzymek do największego na świecie sanktuarium maryjnego Guadalupe. Oczekuje się, że w tym roku między 9 a 12 grudnia miliony pielgrzymów z całego Meksyku, ale i z zagranicy odwiedzą bazylikę.
W ubiegłym roku dotarła tam rekordowa liczba 12,5 miliona pielgrzymów. Teraz, już w pierwszych dniach grudnia, do sanktuarium przybyły dziesiątki tysięcy wiernych. Ciemnoskóra Dziewica z Guadalupe jest czczona przez katolików w całej Ameryce, którzy uważają ją za swoją patronkę – a także przez migrantów z Ameryki Łacińskiej w Europie.
PRZECZYTAJ: Strażak rzymski daje kwiaty Niepokalanej, a następnie Jej salutuje [WZRUSZAJĄCE NAGRANIE]
Jednym z najważniejszych punktów programu 12 grudnia jest tradycyjne odśpiewanie po północy urodzinowej pieśni „Mañanitas”, w której wykonaniu biorą co roku udział znani piosenkarze. Meksykańskie diecezje i wspólnoty organizują występy kulturalne. Już 1 grudnia rozpoczęły się codzienne liturgie biskupów poświęcone konkretnemu aspektowi orędzia Guadalupe – takie jak zwrócenie uwagi na problemy migrantów, na ofiary przemocy i brak bezpieczeństwa lub sprawy ludności tubylczej. Arcybiskup miasta Meksyk, kardynał Carlos Aguiar Retes, będzie mówił 12 grudnia o przygotowaniach obchodzonego przez Kościół Roku Świętego 2025.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe uczci również papież Franciszek, sprawując w Bazylice św. Piotra pierwszą Mszę św. od początku swojej obecnej choroby. W Watykanie poinformowano, że tego dnia na godzinę 18:00 zaplanowano celebrację eucharystyczną, która jak co roku będzie sprawowana w języku hiszpańskim i z udziałem licznych biskupów, księży, seminarzystów i wiernych z Ameryki Łacińskiej.
Matka Boża zostawiła swoje odbicie
Maryjne święto nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce na dzisiejszym terenie Miasta Meksyk między 9 i 12 grudnia 1531 roku. Jak mówi przekaz, indiańskiemu pastuszkowi, który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin (1474-1548), przez cztery dni ukazywała się Matka Boża jako ciężarna Metyska mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl. Zostawiła swoje odbicie na jego tilmie, obszernym pasterskim płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy.
Przeczytaj również
ZOBACZ: Co można dostrzec w źrenicach oczu Matki Bożej z Guadalupe?
Na prośbę Matki Bożej, w miejscu jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. „Guadalupana” jest patronką Meksyku, Ameryki Łacińskiej i całej Ameryki, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych. Juan Diego został kanonizowany przez Jana Pawła II w 2002 roku jako pierwszy tubylec Ameryki. Poprzez tę kanonizację w sanktuarium, papież podniósł znaczenie tego miejsca na przedmieściach stolicy Meksyku, czczonego zarówno przez Indian jak i ich hiszpańskich zdobywców i imigrantów. Znajdująca się w bazylice tilma Juana Diego, na której cudowna ciemnoskóra Pani – znana w Meksyku jako „Guadelupiana”, czy też „Morenita”- pozostawiła swój wizerunek, jest do dziś celem pielgrzymów do Guadalupe, z których wielu wędruje przez wiele dni, a nawet tygodni.
KAI/Stacja7