Nasze projekty

Damian zginął, niosąc pomoc w Strefie Gazy. „Dawał światu to, co najlepsze”

Był wolontariuszem na Ukrainie, w Turcji, Egipcie czy Strefie Gazy. Wszędzie niósł pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebowali. Zginął w izraelskim ataku, gdy jego konwój wyładował ponad 100 ton pomocy humanitarnej. Kim był Polak, który zginął w Strefie Gazy?

fot. World Central Kitchen/twitter.com

Siedmiu wolontariuszy, pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK) zginęło w izraelskim ataku w Strefie Gazy. Wśród zabitych był także obywatel Polski, Damian Soból. W tym roku skończyłby 36 lat.

ZOBACZ>>> Polak zginął w Strefie Gazy. Był wolontariuszem organizacji humanitarnej

Jego śmierć w Strefie Gazy potwierdził między innymi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, miasta, z którego pochodził wolontariusz. „Nie ma słów żeby opisać to co czują w tej chwili osoby, które znały tego fantastycznego chłopaka…. Niech spoczywa w pokoju” – podkreślił we wpisie na facebooku.

Reklama

Damian Soból był związany z World Central Kitchen (WCK) od 2022 roku, kiedy to na Ukrainie wybuchła wojna. Pomagał nie tylko na granicy polsko-ukraińskiej, ale wyjeżdżał także na akcje pomocowe w głąb Ukrainy, do Kijowa, Buczy czy Charkowa.

Kiedy w lutym 2023 roku w Turcji doszło do tragicznego trzęsienia ziemi, nie zawahał się i pojechał tam nieść pomoc poszkodowanym. „Dzięki niemu mieliśmy jak gotować, jak karmić ludzi” – powiedział w rozmowie z tvn24.pl prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski, który często współpracował z zabitym w Strefie Gazy Polakiem.

ZOBACZ>>> Franciszek apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy. „Wojna zawsze niszczy”

Reklama

Później Damian Soból był także w Maroko, ale i Egipcie, gdzie pomagał uciekającym ze Strefy Gazy. Później organizacja World Central Kitchen zaczęła pomagać także wewnątrz Strefy Gazy.

„Bohaterscy, wspaniali, niezłomni. Zawsze uśmiechnięci. Zawsze pomocni. Liderzy, top of the top. Połączyła nas wspólna misja i praca w międzynarodowej organizacji World Central Kitchen. Wojna w Ukrainie, trzęsienie ziemi w Turcji, akcja w Maroko. Zawsze ramię w ramię, by pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują” – możemy przeczytać na facebooku Fundacji Wolne Miejsce.

2 marca organizacja humanitarna World Central Kitchen opublikowała w swoich mediach społecznościowych krótki film, w którym Damian Soból opowiada o systemie uzdatniania słonej wody oraz zbiornikach na wodę. Prawdopodobnie to jedno z ostatnich nagrań z udziałem Polaka.

Reklama

Siedmiu wolontariuszy, pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK) zginęło w izraelskim ataku w Strefie Gazy. Informację o śmierci wolontariuszy potwierdziła we wtorek sama organizacja. „World Central Kitchen z bólem potwierdza, że siedmioro członków naszego zespołu zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela” – można przeczytać.

„Konwój został trafiony, gdy opuszczał magazyn Deir al-Balah, gdzie zespół wyładował ponad 100 ton humanitarnej pomocy żywnościowej przywiezionej drogą morską do Gazy” – podaje WCK w komunikacie.

W środę World Central Kitchen opublikowała kilka słów od dyrektora generalnego organizacji. „Ich uśmiechy, śmiech i głosy na zawsze zostaną w naszej pamięci. Mamy niezliczone wspomnienia o nich, jak dawali światu to, co najlepsze” – pisze Erin Gore.

tvn24.pl, wck.org, tvp.info, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę