Nasze projekty

Paryska katedra Notre-Dame zyska nowe witraże. Mają symbolizować „ślad XXI wieku”

Nowoczesne witraże pojawią się w oknach sześciu bocznych kaplic od strony południowej. Mają one nawiązywać do Zesłania Ducha Świętego.

fot. Marcel Strauß/unspslash.com

Mija pięć lat od pożaru paryskiej katedry Notre-Dame, uważanej za jedną z najważniejszych świątyń Europy. Jej ponowne otwarcie planowane jest 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W związku z tym ogłoszono konkurs na sześć z siedmiu bocznych kaplic od strony południowej, gdzie pojawią się nowoczesne witraże.

Wprowadzenie do odrestaurowanej katedry współczesnych witraży wywołało spore poruszenie. Zapowiedział to prezydent Francji Emmanuel Macron, motywując tę decyzję pragnieniem pozostawienia w bazylice „śladu XXI wieku”, który okazał się dla katedry tak bolesny poprzez wyniszczający pożar. Była to reakcja na słowa arcybiskupa Paryża, który wskazał, że warto by w odrestaurowanym wnętrzu zachować ślad tego, co się wydarzyło. W tym celu historyk sztuki Didier Rykner wystosował petycję, pod którą zebrał prawie 140 tys. podpisów. Towarzyszyło temu zbieranie propozycji artystów co do tematu i wyglądu nowych witraży.

Warunkiem, jaki mają spełnić artyści i szklarze, jest to, by nowe witraże wytwarzały neutralne światło o tym samym charakterze, kolorze i intensywności, co obecnie dostarczane przez istniejące okna. Dawny charakter zachowa witraż w kaplicy św. Tomasza z Akwinu. Nowo powstające dzieła nawiązywać będą do Zesłania Ducha Świętego i mają podbijać jasność kamienia, z którego wykonana jest katedra. Rozpoczęte 10 kwietnia konsultacje zakończą się pod koniec maja, ale witraże będą wykonane dopiero w 2026 r. Ich prototyp zostanie zaprezentowany w czasie grudniowego otwarcia paryskiej katedry.

Reklama

Kiedy ponowne otwarcie katedry Notre-Dame?

Program uroczystości związanych z ponownym otwarciem katedry Notre-Dame, odbudowanej po pożarze z kwietnia 2019 roku, przedstawił w liście pasterskim arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Trwać one będą od 7 do 15 grudnia. Każdego dnia przewidziano inną ceremonię.

Oficjalne otwarcie świątyni odbędzie się w sobotę 7 grudnia. Państwo, które jest jej właścicielem, przekaże ją w użytkowanie Kościołowi katolickiemu, zostaną „przebudzone” organy, które zabrzmią po raz pierwszy od 2019 roku, odbędzie się nabożeństwo zakończone poświęceniem katedry oraz odśpiewaniem „Magnificat” i „Te Deum”, na koniec zaś zostaną odprawione Nieszpory.

ZOBACZ TEŻ: Więźba z Notre Dame. Tajemnica jej siły

Reklama

W niedzielę 8 grudnia odbędzie się poświęcenie ołtarza głównego katedry i zostanie odprawiona przy nim pierwsza Msza św. w odnowionej świątyni. A ponieważ „otwarcie Notre-Dame zasługuje na oktawę”, do 15 grudnia włącznie odprawiane tam będą uroczyste Msze św.

W uroczystościach grudniowych wezmą więc udział przede wszystkim osobistości życia publicznego, donatorzy, ekipy pracujące przy odbudowie, strażacy, którzy ratowali katedrę w czasie pożaru z 15 kwietnia 2019 roku, biskupi i przedstawiciele francuskich diecezji.

Do 8 czerwca 2025 roku potrwa „okres ponownego otwarcia”

„Chcę, aby na otwarciu był obecny lud paryski” – zaznaczył abp Ulrich. Dlatego do uroczystości Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca 2025 roku potrwa „okres ponownego otwarcia Notre-Dame de Paris”, tak by jak najwięcej osób mogło powiedzieć: „byłem na otwarciu katedry”. Hierarcha zalecił, by w ramach tych wydłużonych do sześciu miesięcy obchodów paryskie parafie i diecezje paryskiej prowincji kościelnej organizowały pielgrzymki do odnowionej świątyni.

Reklama

Wcześniej planowana jest peregrynacja figury Matki Bożej Paryskiej (Notre-Dame de Paris) do diecezjalnych sanktuariów. Dwa tygodnie przed ponownym otwarciem katedry figura ta, od czasu pożaru znajdująca się w kościele św. Germana z Auxerre (St-Germain-l’Auxerrois) koło Luwru, zostanie przeniesiona do Notre-Dame w procesji ulicami miasta.

Vatican News PL, KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę