Nasze projekty
Fot. Gavigan/GodefroyParis/Wikipedia

Bohaterski ksiądz-strażak, który ocalił relikwie korony cierniowej z płonącej katedry Notre-Dame

Po pożarze katedry Notre-Dame świat usłyszał o bohaterskim księdzu-strażaku, który uratował m.in. Najświętszy Sakrament i relikwie korony cierniowej. "Jako strażak każdego dnia balansuje na krawędzi życia i śmierci, w ogóle się nie boi" – mówili jego koledzy z zastępu w rozmowie z dziennikarzami.

Reklama

Na ratunek samemu Jezusowi

Gdy 50-letni ks. Jean-Marc Fournier 15 kwietnia 2019 r. dowiedział się o wybuchu pożaru w katedrze Notre-Dame, pospieszył na miejsce i oddał się do dyspozycji dowództwa akcji ratunkowej. Nalegał, aby otrzymać pozwolenie na wejście do katedry wraz z innymi strażakami.

Gdy mu się to udało, wszedł do płonącej katedry i udzielił schronienia Najświętszemu Sakramentowi. Uchronił także cenne relikwie – koszulę św. Ludwika i Świętą Koronę Cierniową.

Relikiwe korony cierniowej z katedry Notre-Dame | Fot. Gavigan/Wikipedia

Reklama

Niezwykłe błogosławieństwo

Jak później wspominał, w czasie pożaru błogosławił katedrę Najświętszym Sakramentem: „Jest to akt wiary. Proszę Jezusa – który, jak sądzę, jest rzeczywiście obecny w tych hostiach – aby zwalczył płomienie i zachował budynek poświęcony swojej Matce. To błogosławieństwo zbiega się z rozpoczęciem pożaru w północnej wieży. A jednocześnie jego wygaszenie! Bez wątpienia Opatrzność…”.

Od tamtego czasu kapelan cieszy się opinią „bohatera”. Ojciec Fournier to prawdziwy bohater! Nie okazał strachu, wszedł prosto do płonącej katedry po relikwie. Jako strażak każdego dnia balansuje na krawędzi życia i śmierci, w ogóle się nie boi – mówili jego koledzy z zastępu w rozmowie z dziennikarzami. Ksiądz jednak odrzuca to określenie, tłumacząc, że nie zrobił nic poza wypełnianiem swojego obowiązku.

CZYTAJ: Więźba z Notre Dame. Tajemnica jej siły

Reklama

Ksiądz-strażak na ratunek

Takich “ojców Fournierów” jest jednak na świecie znacznie więcej, a o większości ich codziennej, podobnie heroicznej pracy trudno przeczytać w doniesieniach medialnych. Wielu z nich posługuje również w Polsce codziennie towarzysząc strażakom w ich pracy. A ponieważ ta praca nie polega już wyłącznie na gaszeniu pożarów, księża – podobnie jak strażacy, którym towarzyszą, zjawiają się wszędzie tam gdzie są ludzie postawieni w sytuacjach granicznych: zakleszczone w autach ofiary wypadków, poszkodowani przez powódź, zawalenie budynku czy wichurę.

Anna Druś,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę