Nasze projekty

Portugalski ksiądz oczyszczony z zarzutów o nadużycia seksualne. „Jest niewinny”

Jak podała we wtorek archidiecezja lizbońska, w trakcie śledztwa przeprowadzonego przez władze kościelne nie potwierdziły się zarzuty pod adresem księdza Mário Rui Pedrasa. Został on oczyszczony z zarzutów i przywrócony do posługi kapłańskiej w parafii.

fot. Josh Applegate/unsplash.com

Mário Rui Pedras to znany lizboński ksiądz. Został on oczyszczony z zarzutów o nadużycia seksualne i przywrócony do posługi kapłańskiej w parafii św. Mikołaja w Lizbonie. Jak podały we wtorek władze archidiecezji lizbońskiej w trakcie śledztwa przeprowadzonego przez władze kościelne nie potwierdziły się zarzuty pod adresem stołecznego kapłana. Jest on niewinny wobec stawianych mu zarzutów – podały władze kościelne Lizbony.

W lutym 2023 r. tzw. niezależna komisja ds. zbadania nadużyć w Kościele kierowana przez psychiatrę Pedro Strechta opublikowała listę 100 nazwisk rzekomych księży-pedofilów, którzy mieli wciąż posługiwać w parafiach. Dokument ten został zignorowany przez prokuraturę Portugalii oraz skrytykowany przez media za nierzetelność z powodu licznych błędów. 

Pomimo deklaracji komisji, że duchowni ci wciąż pracują w Kościele, w spisie figurowało zaledwie 14 aktualnie posługujących księży. Pozostali na liście to zmarli kapłani, osoby świeckie, bądź wciąż żyjący księża, wobec których umorzono już postępowania z braku dowodów.

Reklama

W grudniu 2023 r. Konferencja Episkopatu Portugalii podała, że ośmiu z czternastu kapłanów oskarżonych o domniemane nadużycia seksualne, które w 2023 r. znalazły się na tzw. liście Strechta, powróciła już do posługi w swoich diecezjach, gdyż nie potwierdzono wobec nich zarzutów o nadużycia seksualne.

Czy donos miał służyć do rozgrywek politycznych?

W marcu 2023 r. kilku portugalskich komentatorów podało, że donos przeciwko ks. Pedrasowi mógł służyć do rozgrywek politycznych rządzących wówczas Portugalią socjalistów z rosnącą w sondażach konserwatywną partią Chega. 

Wskazywali, że zawieszony ksiądz był opiekunem duchowym i spowiednikiem André Ventury, przywódcy prawicowego ugrupowania, zaś w sześcioosobowej komisji Strechta zasiadały osoby powiązane z lewicowo-liberalną Partią Socjalistyczną ówczesnego premiera António Costy. W listopadzie ubiegłego roku szef rządu podał się do dymisji po objęciu go przez prokuraturę śledztwem w sprawie korupcji.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę