Nasze projekty

Prawie 9 milionów osób pielgrzymowało do Matki Bożej z Aparecidy. Liczba ta ciągle rośnie

Konkretnie 8 843 024 pielgrzymów przybyło w ubiegłym roku do sanktuarium narodowego Patronki Brazylii. W porównaniu z rokiem 2022 liczba pielgrzymów była o 10 proc. większa.

Fot. Santuário Nacional de Aparecida/Facebook

Rośnie liczba pielgrzymów udających się do bazyliki Matki Bożej w Aparecidzie. Nowe dane za rok 2023 zostały opublikowane przez rzecznika prasowego tego sanktuarium.

Blisko 9 milionów, a konkretnie 8 843 024 pielgrzymów przybyło w ubiegłym roku do sanktuarium narodowego Patronki Brazylii. W porównaniu z rokiem 2022 liczba pielgrzymów była o 10 proc. większa. W pierwszym semestrze przybyło 42 proc. wszystkich pielgrzymów, pozostałe 58 proc. dotarło w drugiej połowie roku. Największa liczba pielgrzymów, bo aż 84 proc. przybywa do bazyliki pod koniec tygodnia oraz w czasie dni wolnych od pracy.

12 października, który jest uroczystością Matki Bożej z Aparecidy i zarazem świętem państwowym, to dzień, w którym przybyło najwięcej pielgrzymów, bo aż 112 tysięcy. Wśród miesięcy wyróżnił się wrzesień, gdy przybyło 919 tysięcy pielgrzymów. Dużemu ruchowi sprzyjał w tym roku Dzień Niepodległości (7 września), który przypadł w czwartek. Przez ten długi weekend sanktuarium nawiedziło 276 tysięcy pielgrzymów.

Reklama

Według podanych statystyk w okresie Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego w uroczystościach sprawowanych w bazylice uczestniczyło blisko 400 tysięcy pielgrzymów.

ZOBACZ>>> Figura Maryi, którą… złowili rybacy! O. Adam Szustak o zaskakującej historii Matki Bożej z Aparecidy

Bazylikę konsekrował Jan Paweł II

Największą trudnością z dotarciem do domu Pani z Aparecidy są odległości. W Brazylii nie ma pociągów osobowych, stąd też z najodleglejszych regionów tego kraju, który niemalże mógłby być kontynentem, pozostaje dojazd autokarami lub samochodami osobowymi. Ewentualnie można dolecieć samolotem do São Paulo lub Rio de Janeiro i dalej dojechać autobusem. Z São Paulo do Aparecidy jest zaledwie 170 km, a z Rio de Janeiro blisko 250 km. 

Reklama

Budowę obecnej bazyliki rozpoczęto 11 listopada 1955 roku. Budynek zajmuje ponad 143 tysiące metrów kwadratowych i jest to największa świątynia w Brazylii. Pierwszych pielgrzymów zaczęto przyjmować 21 czerwca 1959 roku. 4 lipca 1980 roku papież św. Jan Paweł II konsekrował ołtarz świątyni, nadając jej tytuł bazyliki mniejszej. Wspomniane sanktuarium odwiedził również papież Benedykt XVI, otwierając w Aparecidzie V Konferencję Generalną Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Także papież Franciszek był tam w 2013 roku z okazji Światowych Dni Młodzieży.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę