Nasze projekty

Kard. Pizzaballa poświęcił Ziemię Świętą Niepokalanemu Sercu Maryi. „Niech powróci pokój!”

Uroczyste poświęcenie Ziemi Świętej Niepokalanemu Sercu Maryi odbyło się 29 października, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Palestyny. "Matko Boża i Matko nasza (...) kiedyś chodziłaś drogami naszej ziemi; prowadź nas teraz ścieżkami pokoju" - mówił łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa.

fot. CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Kardynał tego dnia odprawił Mszę św. w sanktuarium Deir Rafat, po której odbyła się tradycyjna procesja z ikoną Matki Bożej.

Twojemu Niepokalanemu Sercu uroczyście powierzamy i poświęcamy nas samych, nasz Kościół, całą ludzkość, narody Bliskiego Wschodu, a przede wszystkim lud Ziemi Świętej, który należy do Ciebie, ponieważ upiększyłaś go swoimi narodzinami, cnotami i boleściami, i stamtąd dałaś światu Odkupiciela. Spraw, aby wojna się skończyła i aby pokój rozprzestrzenił się na nasze miasta i wioski – powiedział kard. Pizzaballa w modlitwie skierowanej do Matki Bożej.

Patriarcha zaznaczył: W tym czasie próby zwracamy się do Ciebie, ponieważ nas kochasz i znasz – ludzkość zboczyła ze ścieżki pokoju. Zapomniała o lekcjach wyciągniętych z tragedii niedawnej przeszłości, z ofiar milionów poległych w wojnach. Pośród tajemnicy nieprawości, jaką jest zło i wojna – kontynuował prowadź światowych przywódców i tych, którzy decydują o losie narodów, aby podejmowali decyzje zgodnie ze sprawiedliwością i prawdą oraz pracowali na rzecz wspólnego dobra.

ZOBACZ: Kard. Pizzaballa: Mam rozdarte serce. Są u nas i Palestyńczycy i Izraelczycy

Reklama

„Niech Twój matczyny dotyk ukoi tych, którzy cierpią”

Kard. Pizzaballa prosił Matkę Bożą, aby wskazała „mieszkańcom Twojej ojczyzny drogę braterstwa”. Pośród grzmotu broni przemień nasze myśli w pokój, a nasze miecze w lemiesze. Niech Twój matczyny dotyk ukoi tych, którzy cierpią i uciekają przed rakietami i bombami. Niech Twój matczyny uścisk pocieszy tych, którzy są ranni lub zmuszeni do opuszczenia swoich domów, tych, którzy stracili członków rodziny, zaginionych i uwięzionych – powiedział patriarcha.

W ostatniej prośbie stwierdził: W tej godzinie, gdy ludy Ziemi Świętej zwracają się do Ciebie, Twoje serce bije współczuciem dla nich i dla wszystkich ludów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i ubóstwo. Niech dzięki Twojemu wstawiennictwu Boże miłosierdzie rozleje się na ziemi i niech łagodny rytm pokoju powróci, by naznaczyć nasze dni – zakończył łaciński patriarcha Jerozolimy.

ZOBACZ TEŻ: Kardynał oferuje siebie w zamian za zakładników Hamasu

Sanktuarium NMP Królowej Palestyny znajduje się w Deir Rafat, położonym między Jerozolimą i Tel Awiwem. Klasztor założył w 1927 roku ówczesny łaciński patriarcha Jerozolimy abp Luigi Barlassina. W kompleksie sanktuarium znajduje się klasztor z kościołem, szkoła z internatem oraz dom sierot. Obiekt zaprojektował architekt i benedyktyn o. Mauritius Gisler (1855-1940).

Reklama

Fasadę kościoła zdobi łaciński napis „Reginæ Palæstinæ” – Królowa Palestyny, a na dachu jest ustawiona sześciometrowej wysokości figura Matki Bożej. Od 2009 roku klasztorem opiekują się siostry z betlejemskiej wspólnoty monastycznej.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę