Nasze projekty

Kibice oddali cześć Matce Bożej. Rozwiesili gigantyczny transparent w czasie meczu

Kibice Olympique Lyon podczas niedawnego meczu swojej drużyny z Toulouse rozwinęli gigantyczny transparent w hołdzie Niepokalanemu Poczęciu.

fot. Olympique Lyonnais - OL/facebook.com

W sobotę 9 grudnia klub Olympique Lyon zmierzył się we francuskiej ekstraklasie z Toulouse FC. Kibice przed spotkaniem zaprezentowali wyjątkową oprawę, rozłożyli ogromny plakat przedstawiający Matkę Bożą z bazyliką Fourvière, wraz ze słowami „Ave Maria” i „Lyon, na zawsze pod opieką Matki Boskiej”.

Miało to miejsce dzień po święcie Niepokalanego Poczęcia, które szczególnie w Lyonie w centrum uwagi stawia Maryję. Łączy się ono z tradycyjnym Festiwalem Świateł. Kibice zaśpiewali nawet na rozpoczęcie meczu Ave Maria!

Miasto Lyon czciło Maryję Pannę od czasów średniowiecza i oddało się pod Jej opiekę w 1643 roku, w którym południe Francji nawiedziła epidemia dżumy: radni Lyonu, naczelnik kupców i notable złożyli ślubowanie, że co roku będą oddawać hołd Dziewicy, jeśli epidemia dżumy ustanie. Kiedy epidemia ustała mieszkańcy miasta dotrzymali obietnicy i co roku oddawali hołd Maryi.

Reklama

Od tego czasu uroczysta procesja z katedry Saint-Jean do sanktuarium Matki Boskiej na wzgórzu Fourvière (w kaplicy Saint-Thomas de Lyon, a następnie bazyliki Notre-Dame de Fourvière po jej wybudowaniu) odbywała się każdego 8 września (a nie 8 grudnia), w dniu, w którym miasto zostało poświęcone Dziewicy w święto Jej Narodzenia, aby ofiarować jej świece i złote monety.

PRZECZYTAJ: „Łaski pełna”. Tajemnica Niepokalanego Poczęcia

Festiwal światła poświęcony Matce Bożej

W 1850 r. władze ogłosiły konkurs na posąg Maryi, który miał zostać umieszczony na dzwonnicy kaplicy Saint-Thomas de Fourvière. Stary kościół został odnowiony przez architekta Alphonse’a-Constance’a Duboysa, który zbudował również dzwonnicę. Projekt Josepha-Huguesa Fabischa wygrał konkurs.

Reklama

W 1852 roku, 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia uroczyście poświęcono figurę Matki Bożej na dzwonnicy starej kaplicy Fourvière. Inauguracja powinna odbyć się 8 września, ale została przełożona z powodu powodzi. 8 grudnia deszcz ponownie pokrzyżował plany, ale mieszkańcy Lyonu, po trzech miesiącach oczekiwania, nie chcieli odwoływać festiwalu światła i spontanicznie zapalili przygotowane świece, które oświetliły posąg.

Od tego momentu festiwal odbywa się każdego roku. Z czasem stał się międzynarodową atrakcją turystyczną, przyciągającą co roku wielu odwiedzających. W tym roku w procesji do Matki Bożej z Fourvière wzięło udział 6 tys. wiernych.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę