Nasze projekty

Franciszek podaruje złotą różę ikonie Salus Populi Romani w Rzymie

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Papież podaruje złotą różę Maryi czczonej jako Opiekunka Ludu Rzymskiego. Uczyni to w Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie przechowywana jest słynąca łaskami ikona Salus Populi Romani, przed którą Franciszek często się modli.

fot. SeoulKing - Praca własna, CC BY-SA 4.0, wikipedia.org/Angie Menes, cathopic.com

Ten wymowny gest błogosławieństwa będzie miał miejsce przed tradycyjną wizytą Papieża na Placu Hiszpańskim, gdzie znajduje się figura Niepokalanej. Ikona „Salus Populi Romani”, patronki Rzymian, jest jedną z ulubionych ikon papieża i jest uważana za najważniejszą ikonę maryjną w mieście. 

Składanie złotej róży przy maryjnych ikonach symbolizuje papieskie błogosławieństwo, a tradycja tego daru sięga średniowiecza. Na przestrzeni wieków była wręczana klasztorom, sanktuariom, władcom i wybitnym osobistościom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz wiary i dobra wspólnego.

„Przekazując złotą różę Salus Populi Romani Franciszek – czytamy w nocie bazyliki maryjnej – podkreśla duchową wagę i głębokie znaczenie tej ikony w życiu Kościoła katolickiego, ponieważ jest to również najstarsze sanktuarium maryjne na Zachodzie poświęcone Matce Bożej”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Modlitewnik adwentowy. „Marana tha” [EBOOK]

Pierwszą złotą różę przekazał patronce rzymian w 1551 r. Juliusz III, który był głęboko maryjnym papieżem i właśnie w tej bazylice odprawił swą pierwszą Mszę. W 1613 r. papież Paweł V podarował kolejną różę z okazji przeniesienia ikony do nowej kaplicy specjalnie w tym celu wzniesionej. Niestety obie róże się nie zachowały do naszych czasów. Najprawdopodobniej zaginęły w czasie inwazji napoleońskiej na państwo papieskie. Po 400-latach Franciszek zdecydował się „dać namacalny znak swojego oddania czczonej ikonie, wzmacniając tysiącletnią więź między Kościołem katolickim a miastem Rzym”.

Vatican News/KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę