Nasze projekty
Reklama
Fot. dominikanie.pl, YouTube/ Freepik

Czy osoby żyjące samotnie zostaną zbawione?

"Powiem kontrowersyjnie, ale nie. Dużo zależy, jak rozumiemy samo słowo samotność" - odpowiada o. dr Wit Chlondowski OFM w cyklu "Kościół od-nowa" na kanale YouTube dominikanie.pl

Na czym polega więź z Jezusem? Co z osobami, które nie wybrały samotności, ale są samotne? Jak realizować relacyjność w Kościele? Posłuchajcie!

Zbawienie to bliskość z Bogiem i ludźmi

W rozumieniu biblijnym, w takim patrzeniu jak patrzy też Sobór, nie da się być zbawionym samemu, bo zbawiony, to zbawiony przez kogoś, zbawiony przez Jezusa w Duchu Świętym. Samotny to jest ten, kto się izoluje. Samotnym jest ten, który nie ma więzi. A zbawienie to bliskość, intymność z Bogiem i z drugimi ludźmi, którzy też są zbawieni – wyjaśnia o. dr Wit Chlondowski OFM w rozmowie z o. Radosławem Więcławkiem.

CZYTAJ: Powołanie do bycia singlem. Czy jest coś takiego?

Reklama

Jesteśmy powołani do bliskości!

Na czym polega ta więź z Chrystusem? To zbawienie, do którego zaprasza nas Bóg już tu na ziemi, tutaj, teraz i w pełni tam, w domu Ojca, to po prostu bliskość. Biblia używa takiego słowa: komunia. Nam się to słowo kojarzy z Najświętszym Sakramentem. I z jednej strony dobrze, z drugiej strony dość wąsko. Komunia to inaczej taka jedność osobowa, bliskość, czułość.

Bliskość i czułość jest możliwa tylko między osobami. Bliskość i czułość nie może być z przedmiotem. Mogę być zafascynowany ulubionym serialem, filmem albo sztuką, ale nie mogę mieć prawdziwej bliskości tylko z osobą, tylko z drugim. I tak powołał nas, Stworzył nas nasz Ojciec. Ty i ja i każdy z nas. Jesteśmy powołani do bliskości, do czułości, do głębokiej, intymnej, osobowej więzi z Bogiem i z drugim człowiekiem. Dlatego zbawiony, uratowany. Tu na ziemi, tam w domu Ojca, będzie ten, kto żyje w tej bliskości, kto żyje w komunii.

Posłuchaj całego odcinka:

Reklama

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę