Nasze projekty
Fot. Freepik

Jak pokonać samotność i odważyć się zbudować bliskie relacje?

Naukowcy ostrzegają, że samotność jest dla naszego zdrowia gorsza od otyłości czy palenia! Nawet jeśli jesteś introwertykiem, wszyscy zostaliśmy fizycznie, emocjonalnie i duchowo zaprogramowani przez Boga do bycia w relacjach. Jak je budować?

Reklama

Fragment książki Jennie Allen „Znajdź sprzymierzeńców. Uwolnij głowę i otocz się ludźmi, którzy będą cię wspierać”

Wierzysz, że zostałeś stworzony do prawdziwego, radykalnego związku? Od chwili twoich narodzin do ostatniego oddechu twoja dusza tęskni przede wszystkim za głębokim, prawdziwym związkiem – nie za jakimś sporadycznym przypadkiem, ale za rzeczywistością, która będzie wpleciona w każdy dzień twojego życia. Jednak żeby wejść w tę rzeczywistość, musisz dokonać pewnych zmian, ponieważ w sposobie, w jaki budujemy nasze życie, jest coś z gruntu niewłaściwego.

CZYTAJ: Nie lubią siebie, czują się samotni w szkole… i w domu. Poczucie izolacji dzieci i młodzieży

Reklama

Co robię nie tak?

Spędzamy wieczory i weekendy zamknięci w naszych małych mieszkaniach z naszymi małymi rodzinami, współlokatorami lub samotnie, gapiąc się w nasze małe ekrany. Gotujemy obiady tylko dla siebie i nie chcemy przeszkadzać sąsiadom. Wypełniamy maleńką szczelinę zwaną domem wszystkim, czego możemy potrzebować, dokładnie zamykamy drzwi i czujemy się w środku bezpiecznie.

Jednak zupełnie odcięliśmy się od ludzi znajdującymi się poza granicami naszego niewielkiego, samowystarczalnego świata. Być może czujemy się wygodnie, bezpiecznie, niezależnie i mamy co robić. Ale jednocześnie jesteśmy potwornie smutni. Prawie każdy z nas żyje w ten sposób i nikt na tym dobrze nie wychodzi.

ZOBACZ: Cierpisz na samotność? Zobacz, do czego zaprasza cię Słowo Boga

Reklama

Trzy na pięć osób przyznaje się do chronicznej samotności

Badania mówią, że ponad trzech na pięciu Amerykanów przyznaje się do chronicznej samotności, a liczba ta ciągle rośnie. Te dane statystyczne wskazują na poważny i kosztowny kryzys. Narastają niepokój, depresja, myśli samobójcze. Naukowcy ostrzegają już, że samotność jest dla naszego zdrowia gorsza od otyłości, palenia, braku dostępu do opieki zdrowotnej i braku aktywności fizycznej.

Dlaczego więc pozwalamy jej definiować nasze dni? Czy to jest życie? Czy ono powinno tak wyglądać? Pozwól, że przeskoczę do odpowiedzi: nie. Ono nie powinno tak wyglądać! Wydaje nam się, że nasi przygodni koledzy w jakiś magiczny sposób powinni się zamienić w dwóch do pięciu najlepszych przyjaciół. I wierzymy, że wówczas nasza potrzeba relacji zostanie zaspokojona.

Jednak wspólnota to coś więcej niż dwoje czy troje przyjaciół. Wspólnota powinna być naszym sposobem na życie. Historycznie i praktycznie ludzie we wszystkich krajach i pokoleniach znajdowali swoich przyjaciół w większej wiosce powiązanych ze sobą osób.

Reklama

CZYTAJ: Czy singielstwo równa się samotność?

Typy ludzi, których warto znaleźć w swojej „wiosce”

Wioska składająca się z ludzi, którzy zaspokajają twoje różne potrzeby i kochają cię na różne sposoby, daje ci możliwość pełniejszego i bogatszego życia. A ci ludzie pewnie istnieją już gdzieś wokół ciebie – może to ktoś z twojej rodziny, sąsiedzi, ludzie z twojego kościoła czy pracy? Musisz tylko dostrzec, jakie dary wnoszą w twoje życie, i przyjąć rolę, którą sam odgrywasz dla innych. Co ty wnosisz do swoich przyjaźni?

Poniżej znajdziesz kilka typów ludzi, których możesz szukać w życiu.

MĘDRZEC

To przyjaciel, który słucha, modli się i radzi. Uwielbia, gdy przychodzisz do niego z problemem. Ma w sobie Bożą mądrość, którą zdobył dzięki nauce i/lub życiowemu doświadczeniu. Jest bezpieczny i godny zaufania. Apostoł Paweł był mędrcem dla Tymoteusza.

OSOBA WSPIERAJĄCA

To jest cheerleader, przyjaciel, który w ciebie wierzy. Widzi w tobie dobro i potrafi je wydobyć. Z łatwością potrafi mówić o nadziei, gdy czujesz zniechęcenie. W życiu i ludziach widzi to, co najlepsze. Taki człowiek jest przepełniony wiarą i wsparciem.

PRZYJACIEL Z OKOPÓW

To jest po prostu dobry towarzysz. Ubrudzi sobie z tobą ręce. Jeśli wpadniesz na jakiś pomysł, on go podchwyci! Będzie walczył o ciebie i przy twoim boku. Mam przyjaciółkę, Jenn Jett Barrett, która nazywa siebie obrończynią marzeń i pomogła mi z prawie każdym marzeniem, które w sobie nosiłam. Twój przyjaciel z okopów być może nie użyje słów, by opisać, co dla niego znaczysz, ale będzie tuż obok ciebie, żeby dzielić z tobą wszelkie kłopoty, w które wpadniesz.

RZUCAJĄCY WYZWANIA

To przyjaciel, który nie boi się mówić ci prawdy. Nie pozwoli ci siedzieć w miejscu i kopnie cię w cztery litery, jeśli zboczysz z drogi. Być może nie będzie to najłatwiejsza przyjaźń i od czasu do czasu będziecie musieli przepracować jakiś konflikt,
ale za każdym razem uczyni cię lepszym.

TEN ZABAWNY

To przyjaciel, z którym jest wesoło. Być może nie spędzi z tobą dwóch godzin na teologicznej dyskusji, ale często będzie cię rozśmieszać. Jest spontaniczny, łączy ludzi i mówi coś niestosownego, co burzy wszelki zły nastrój, w jakim się akurat znajdujesz

PLANUJĄCY

To zorganizowany i troskliwy przyjaciel, który dopilnuje, żebyście się spotkali i żeby rachunek z waszych wspólnych wypadów na miasto został podzielony sprawiedliwie. Zadba, by osoba potrzebująca otrzymywała regularnie robione przez was posiłki, i będzie pamiętać o twoich urodzinach.

Moja mama jest fantastyczką przyjaciółką ze zdolnościami do planowania. Organizuje bociankowe i wpada z jedzeniem, gdy ktoś zachoruje. W zeszłym miesiącu siedziałam
z przyjaciółką na ganku mojej mamy i rozmawiałyśmy o tym, co u nas słychać; w ciągu dwóch godzin mama przyniosła nam coś do picia i całą tacę delikatesów, a także koce, bo robiło się chłodno. Gdy byłam młodsza, a jej skupienie na detalach było skierowane na mnie, wkurzałam się! Ale teraz, gdy jestem z nią, mam wrażenie, jakbym odwiedzała luksusowy hotel. Obie czułyśmy jej miłość i to jest cudowne!

Mama chwali się czasami tym, jaka jest ze mnie dumna, ale swoją miłość okazuje przede wszystkim, zapraszając moich przyjaciół i mnie do swojego życia na ganku.

Z całą pewnością nie sugeruję ci, żebyś natychmiast ruszył przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne ze znajomymi, którzy mogliby odgrywać powyższe role. Chodzi mi o to, że w twoim otoczeniu ktoś już najpewniej pełni jedną czy więcej z tych funkcji, nawet jeśli nie myślisz jeszcze o tych ludziach jak o przyjaciołach. Nikt nie może być dla ciebie wszystkim, ale każdy ma coś do powiedzenia, może cię czegoś nauczyć i coś wnieść do twojego życia. Poszukaj tego.

Jennie Allen
Znajdź sprzymierzeńców.
Uwolnij głowę i otocz się ludźmi, którzy będą cię wspierać

Jennie Allen, autorka bestsellerowej książki Uwolnij głowę, postanowiła rozprawić się z mitami i fałszywymi obrazami samotności. Czerpiąc z najnowszych badań naukowych, Pisma Świętego i własnego doświadczenia, rysuje przed czytelnikami swojej nowej książki niesamowitą wizję życia w prawdziwej przyjaźni i wspólnocie. Pokazuje, jak:
◆ pokonać bariery w nawiązywaniu nowych znajomości,
◆ pracować nad toksycznymi relacjami,
◆ stworzyć grono oddanych przyjaciół,
◆ zacząć niesamowite życie w otoczeniu bliskich.
Ta książka pokaże ci, jak bardzo potrzebujesz w życiu sprzymierzeńców, i co ważniejsze, pomoże ich znaleźć!
KUP KSIĄŻKĘ>>>


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę