Nasze projekty

Nie tylko pieszo. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę na rolkach, a nawet konno!

W najbliższych tygodniach na Jasną Górę dotrze wielu pątników, którzy wybierają różne formy rekolekcji w drodze. Nie zabraknie pielgrzymek pieszych, ale pojawią się również osoby na rolkach, a niektórzy przyjadą konno.

fot. Jasna Góra/Twitter

Ci, którzy już przyszli nie kryją swej radości. Chodzę od 2000 roku, w zeszłym nie było pieszej pielgrzymki ze względu na pandemię, była jedynie autokarowa. W tym roku nie było nas za dużo. Mam nadzieję, że w przyszłym pobijemy rekord, jeżeli będą kolejne poluzowania będzie nas o wiele więcej – powiedział pątnik z Pszczyny.

Niosą szczególne intencje. Dziękują za powrót do zdrowia po koronawirusie

Wśród przynoszonych do Matki Bożej intencji wciąż dominuje prośba o zdrowie, ale nie brakuje też dziękczynienia za przeżycie koronawirusa. Tradycyjnie pielgrzymka zawsze jest trzydniowa, w tym roku ze względu na pandemię i obostrzenia była jednodniowa. Wiadomo, jest pandemia i nie jest lekko, szczególnie jak jest choroba w rodzinie – wyznała uczestniczka pielgrzymki z Kędzierzyna Koźla.

Cyklista z Kłodawy, który wraz z grupą przeszedł dwudniowe rekolekcje podkreślił, że „przyjechał do Matki Boskiej naszej Królowej Polski, by podziękować za powrót do zdrowia po przebyciu koronawirusa”.

Reklama

Pieszo, rowerem, a nawet konno. Pielgrzymi wybierają różne formy

Nie tylko pieszo i rowerem, ale też biegiem, na rolkach a nawet konno! Pielgrzymi wybierają różne formy, by dotrzeć do Matki Bożej.

Jazda na rolkach i odkrywanie Boga w drodze, to wyzwanie, które podejmuje grupa z Wrocławia. Kolejna taka pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 6 lipca. Tradycyjnie biegowe pielgrzymowanie planują grupy z Bytowa, Łańcuta i Tarnobrzega. Nie zabraknie również pielgrzymki konnej z Zarąb Kościelnych, która dotrze na Jasną Górę już najbliższą sobotę, 3 lipca.

Reklama

Ułani w ostatnim dniu przemarszu, specjalnie na wjazd do Częstochowy, zakładają galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej, a rękach trzymają sztandar. To nawiązanie do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. Regulamin pielgrzymki: karmienie koni, pobudka, czas siodłania – jest wzorowany na marszach kawaleryjskich w oparciu o zasady kawalerii przedwojennego Wojska Polskiego.

W tym sezonie wg. ostatnich zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w jednej grupie powinno wziąć udział maksymalnie 300 pątników, w ten limit nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Wśród zaleceń są też: dwumetrowy dystans między pielgrzymami oraz dezynfekcja rąk i powierzchni wspólnych.

Organizatorzy muszą przestrzegać zaleceń GIS-u. O czym należy pamiętać?

O odpowiednie warunki sanitarne podczas pielgrzymki powinni zadbać uczestnicy i organizatorzy. Pątnicy powinni nocować w namiotach lub pokojach jednoosobowych. Nie dotyczy to rodzin, które mogą przebywać wspólnie w pokoju lub namiocie wieloosobowym.

Reklama

Pielgrzym powinien mieć ze sobą maseczki, preparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni. Zadaniem organizatorów jest zadbanie o regularne dezynfekowanie powierzchni wspólnych.

Inne zalecenia to częste mycie rąk, co najmniej dwumetrowy dystans między pielgrzymami, mierzenie temperatury przynajmniej raz dziennie. Pątników obowiązuje również zasłanianie ust i nosa zgodnie z aktualnymi przepisami, a więc w pomieszczeniach zamkniętych, a na wolnym powietrzu, gdy niemożliwe jest zachowanie 1,5 dystansu między sobą.

„W pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe nie manifestujące jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na zakażenie SARS-CoV-2, które nie zamieszkiwały z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przez rozpoczęciem pielgrzymki” – czytamy w zaleceniach.

Pielgrzymujemy bezpiecznie, niech nikt się nie obawia

Podczas kwietniowej „odprawy” przewodników grup z przedstawicielami klasztoru, służb sanitarnych i mundurowych na Jasnej Górze kierownicy pielgrzymek deklarowali organizowanie i przeprowadzenie pielgrzymek w takiej formie jaka jest możliwa, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jak podkreślał wtedy bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, pewien model pielgrzymowania w czasie pandemii został już wypracowany, ale wszyscy liczą, że w tym roku na jasnogórskie szlaki będzie mogło wyruszyć więcej pątników niż przed rokiem.

Pielgrzymujemy bezpiecznie, niech nikt się nie obawia, że organizatorzy pielgrzymek nie zadbają o to. Wszyscy organizatorzy bezpieczeństwo stawiają na pierwszym miejscu – zapewniał biskup.

Także bezpieczna dla pielgrzymów jest Jasna Góra. Porządku i przestrzegania zasad sanitarnych pilnuje Straż Jasnogórska, są płyny do dezynfekcji, a modlitwa z kaplicy Matki Bożej transmitowana jest też na zewnątrz za pomocą specjalnego telebimu.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę