W najbliższą niedzielę małżonkowie będą mogli odnowić przysięgę podczas specjalnego nabożeństwa na Jasnej Górze. Ojcowie paulini zapraszają do udziału w tej uroczystości całe rodziny.
Msza święta za małżeństwa i rodziny odprawiona zostanie w niedzielę, 28 stycznia, o godz. 17.00 w bazylice na Jasnej Górze. Po niej odbędzie się specjalne nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.
Jak wyjaśnia o. Zbigniew Ptak, inicjator nabożeństw, jest to jeden ze sposobów wzmacniania polskich rodzin. Jak podkreślił, sytuacja w Polsce dotycząca rodzin nie jest najlepsza, a co więcej pogarsza się z roku na rok. Ta praktyka jest bardzo mocno zalecana przez Kościół – powiedział wyjaśniając jednocześnie, że Kościół nie pozostawia swoich wiernych w trudnej sytuacji i szuka różnych sposobów na to, żeby ratować rodziny. Jednym z nim jest właśnie spotkanie w świątyni i msza św. Po Eucharystii wszystkie małżeństwa, które chciałyby odnowić swój sakrament, będą miały taką możliwość – wyjaśnił o. Ptak.
PRZECZYTAJ TEŻ: WOŚP a Kościół. Prawda czasu i prawda ekranu
Błogosławieństwo dla małżeństw sakramentalnych zwane „odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich” jest nową inicjatywą na Jasnej Górze. Jak jednak zauważył o. Zbigniew Ptak, kapłani posługując w konfesjonałach i prowadząc różne rozmowy z małżonkami, mają możliwość wsłuchania się w problemy i troski, z jakimi przychodzą małżonkowie, dlatego też nabierają doświadczeń w tej materii.
Paulin odniósł się także do badań naukowych potwierdzających, że przy długotrwałej obserwacji dwóch grup liczących 2,5 tysiąca małżeństw, naukowcy stwierdzili, że w grupie par, które systematycznie korzystały z sakramentów i modliły się wspólnie, po latach jedynie 3 małżeństwa rozpadły się, natomiast w grupie, która nie opierała swojego związku na praktykach religijnych, sytuacja była odwrotna – jedynie 3 małżeństwa wytrzymały próbę czasu.
Przeczytaj również
Do uczestnictwa zaproszone są całe rodziny
Do uczestnictwa w nabożeństwie z odnowieniem przysięgi małżeńskiej zaproszone są całe rodziny, by w ten sposób kształtować także młode pokolenie.
O. Ptak podkreślił, że w większości przypadków przy zawarciu związku małżeńskiego para nie ma jeszcze dzieci. Podczas niedzielnego nabożeństwa, małżonkowie, którzy mają potomstwo, mogą zabrać je ze sobą. Tutaj te dzieci będą widziały i uczestniczyły w tym obrzędzie. Zobaczą co będzie się dokonywać – powiedział paulin, podkreślają, że wpłynie to na zwiększenie szacunku dla rodziców czy dziadków odnawiających przyrzeczenia małżeńskie.
Zauważył także, że łaska dana podczas błogosławieństwa będzie wzmacniać to przyrzeczenie, a to do czego powtórnie małżonkowie się zobowiązują, będzie dłużej trwało.
O. Ptak przypomniał też, że im częściej będziemy zapraszać Pana Boga do swojego życia i małżeństwa, tym więcej Jego obecności w naszym życiu będzie, to zacznie procentować, kiedy pojawią się kryzysy. A jak wiemy każdy człowiek i każde małżeństwo od czasu do czasu przeżywa jakieś problemy – dodał.
ZOBACZ TEŻ: Imiona dla dzieci. Jakie najczęściej wybierali Polacy w 2023r.?
kh, KAI/Stacja7