Wszystkie mamy, a szczególnie te posiadające małe dzieci, grupa modlitewna "Macierzanka" zaprasza na rekolekcje „Eucharystia drogą do życia w obfitości”. Dla najmłodszych będzie czekał kącik zabaw.
Grupa modlitewna „Macierzanka”, działająca przy parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu zaprasza 14-16 marca wszystkie mamy, a szczególnie te posiadające małe dzieci, na wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Wspólnym tematem konferencji, które wygłosi ks. Mirosław Żak, będzie „Eucharystia drogą do życia w obfitości”.
Ks. Mirosław Żak na co dzień pełni posługę duszpasterską w parafii św. Józefa. Jest również m.in. moderatorem Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie, dyrektorem Studium Apostolstwa Trzeźwości i kapelanem Stowarzyszenia „Mężczyźni Świętego Józefa”.
Podczas codziennej mszy świętej o godz. 10:15 oraz konferencji każda mama będzie mogła w przyjaznym i dyskretnym miejscu nakarmić i przewinąć dziecko. Na najmłodszych będzie czekał również kącik cichej zabawy. Dziecięcy gwar jest mile widziany! W czwartek i piątek przed mszą świętą będzie możliwość skorzystania z sakramentu pojednania (od 9:15 do 10:00). Zapewniona będzie wtedy opieka nad dziećmi. W sobotę na zakończenie rekolekcji każda mama zaproszona jest na „Mamy czas” – spotkanie przy herbacie i kawie. W małych grupach będzie można podzielić się swoimi refleksjami. Szczegóły na plakacie oraz stronie www.macierzanka.org.pl oraz wydarzeniu na Facebooku.
Grupa dla mam powstała w 2008 roku z inicjatywy Malwiny Radomińskiej-Lasek. Inspiracją dla powstania Macierzanki była wrocławska grupa Matecznik. Mniej więcej też od tego czasu istnieje inicjatywa wielkopostnych rekolekcji dla mam. Ideą jest tworzenie miejsca spotkań mam z małymi dziećmi. Grupa modlitewna „Macierzanka” spotyka się raz w miesiącu na Mszy świętej. Oprócz tego odbywają się także spotkania na różne tematy – swoją wiedzą dzielą się mamy macierzankowe oraz goście z zewnątrz. Tematy dotyczą nie tylko wiary, ale też tematów rodzicielskich, rozwoju osobistego i innych. Jest to miejsce, gdzie można przyjść z dziećmi, odpocząć, porozmawiać z innymi mamami, napić się CIEPŁEJ! kawy lub herbaty czy zjeść coś pysznego. W trakcie spotkań zawiązują się również nowe przyjaźnie.
Przeczytaj również
Pomysł rekolekcji wziął się m.in. stąd, że często są to jedyne rekolekcje, w których mamy pozostające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym mogą wziąć udział. W parafii często nauki rekolekcyjne dla dorosłych są wieczorami, przez co trudno na nie przyjść z niemowlakiem lub małym dzieckiem, które np. zachowuje się głośno, bo trudno mu wysiedzieć tę godzinę w kościele. Dlatego podczas rekolekcji „Macierzanki” Msze święte są o 10, mamy przychodzą z dziećmi, jest kącik do zabawy, do nakarmienia i przewinięcia. Ponadto można się wyspowiadać, a w tym czasie inne mamy przypilnują malucha lub pojeżdżą z nim wózkiem. Serdecznie zapraszamy na rekolekcje i nasze czwartkowe spotkania, gdzie spotykamy się w gronie mam!!!
PRZECZYTAJ TEŻ: Mama Carlo Acutisa: mój syn głęboko wierzył w moc sakramentów
Ciągle rozwijać powołanie do macierzyństwa
Centralną wartością dla grupy modlitewnej „Macierzanka” jest MIŁOŚĆ: „Będziesz miłował Pana Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego” – Łk 10, 27 (miłość małżeńska i rodzicielska, miłość Boga, miłość samego siebie). Z tej centralnej wartości wypływają inne – bardziej szczegółowe:
ROZWÓJ OSOBISTY MATEK (duchowy i osobowy – emocjonalny, intelektualny, społeczny, słowem wszechstronny…) W gruncie rzeczy chodzi o rozwój powołania do macierzyństwa – czyli o jego odkrywanie, pogłębianie i poszerzanie, po to by być lepszą matką
WSPARCIE – chcemy tworzyć więzi znajomości, przyjaźni i poprzez to wspierać się wzajemnie w trudach macierzyństwa, dzielić się swoim różnorodnym doświadczeniem, poszerzać horyzonty myślenia i działania czerpiąc z doświadczenia i wiedzy innych matek;
RODZINA – chcemy rozwijać się i wspierać po to, żeby wzmacniać rodzinę
KOŚCIÓŁ – wierzymy, że Pan Bóg działa we wspólnocie Kościoła i poprzez Kościół i chcemy, jako matki, tę wspólnotę współtworzyć. Chcemy by kobiety-matki wiedziały i czuły, że Kościół wspiera je konkretnie w powołaniu do macierzyństwa. Ważna są dla nas: osobista relacja z Bogiem, wychowanie dzieci w wierze, troska o sprawy Kościoła
materiały prasowe, pa/Stacja7