Nasze projekty
fot. Freepik

Imiona dla dzieci. Jakie najczęściej wybierali Polacy w 2023r.?

Pojawienie się dziecka to największe szczęście dla rodziców. Wraz z przyjściem na świat pociechy, trzeba wybrać jej imię. Jakie najczęściej wybierali Polacy w 2023 r.? Są wśród nich imiona świętych i błogosławionych!

Reklama

Wybór imienia dla dziecka to prawdziwe wyzwanie. Spośród tysięcy propozycji wybrać tylko jedno lub dwa, jest naprawdę trudno. Niektórzy nawet uważają, że imię poniekąd determinuje osobowość i zachowania. Tymczasem w Kościele bardzo często przyjmujemy, że jego wybór to także wybór patrona dla dziecka na całe życie. Przyjrzyjmy się, jakie imiona dla swoich pociach najczęściej wybierali Polacy w 2023 r.! Dane pochodzą z połowy sierpnia 2023 r., więc na ostateczne dane za cały rok musimy jeszcze poczekać. Na ten moment jedynie Kraków, Warszawa i Trójmiasto podały całoroczne zestawienie.

Imiona dla dziewczynek

Od lat w zestawieniu najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek króluje Zofia. Nie da się ukryć, że to naprawdę piękne imię, które pochodzi od greckiego słowa sophia czyli mądrość. Patronką wszystkich Zoś jest św. Zofia to wymagająca, ale jednocześnie bardzo praktyczna patronka, silna, pełna zapału, miłości i właśnie wspomnianej mądrości.

Czytaj także >>> Św. Zofia i jej praktyczna droga do świętości

Reklama

Na drugim miejscu plasuje się Zuzanna. Na trzecim Laura. Na czwartym miejscu pojawia się imię Hanna. Dziewczynki o tym imieniu również otrzymują wspaniałą patronkę, jaką może być bł. Hanna Chrzanowska, którą nazywamy „Krakowską Matką Teresą”.

Do dziesiątki najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce zakwalifikowały się: Julia, Oliwia, Pola, Alicja oraz Maria.

Dane z całego 2023 r. zebrano w największych polskich miastach tj. Kraków, Warszawa i Trójmiasto. Wyglądają one właściwie bardzo podobnie do wyżej przedstawionych, choć pojawiają się dodatkowe propozycje tj: Liliana, Helena czy Emilia.

Reklama

Imiona dla chłopców

Jeśli chodzi o imiona dla chłopców, rodzice coraz częściej wracają do klasyki. Od lat w sondażach królował Antonii, a w 2023 r. prześcignął go Nikodem. Chłopcy o imieniu Antonii mogą pochwalić się wspaniałym patronem, jakim jest św. Antonii z Padwy, którego szczególnie wzywamy, gdy szukamy zaginionej rzeczy. To także patron par narzeczeńskich, sierot i… dzieci!

Na trzecim miejscu w sondażu uplasował się Jan, który również może poszczycić się wielkim patronem – św. Janem Apostołem Ewangelistą lub św. Janem od krzyża. Obaj wielcy święci z pewnością wskażą każdemu Janowi drogę do nieba. Na czwartym miejscu mamy Aleksandra, a na piątym… Franciszka, któremu może przewodzić św. Franciszek z Asyżu lub św. Franciszek Salezy.

Do dziesiątki najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom awansowali również: Leon, Jakub, Mikołaj, Ignacy i Stanisław. W zasadzie wszystkie spośród nich mają potężnych, wspaniałych patronów, którzy mogą orędować za swoimi imiennikami w niebie.

Reklama

Imiona, które były najczęściej nadawane w Krakowie, Warszawie i Trójmieście nie odbiegają od przedstawionych wyżej. Dodatkowo pojawiają się imiona: Maksymilian i Filip.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę