Nasze projekty

Pielgrzymki na Jasną Górę. Jak będą wyglądać w tym roku?

W formie sztafetowej i małych grupach - prawdopodobnie w taki sposób, podobnie jak przed rokiem, pątnicy będą pielgrzymować na Jasną Górę. "Pewien model pielgrzymowania w okresie pandemii mamy już wypracowany" - mówił bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Na Jasnej Górze zorganizowano spotkanie przewodników grup, przedstawicieli klasztoru, służb mundurowych i sanitarnych w sprawie tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

Pewien model pielgrzymowania w okresie pandemii mamy już wypracowany, ale liczymy na to, że udoskonalimy go na tyle, przy jednoczesnym stosowaniu się do wszystkich reguł bezpieczeństwa, że pątników na pielgrzymi szlak będzie mogło wyjść więcej niż przed rokiem – powiedział bp Zadarko.

Polacy pielgrzymują od setek lat

Jak podkreślił, prawdopodobnie na Jasną Górę – podobnie jak w zeszłym roku – pątnicy wyruszą w małych grupach, zachowując reżim sanitarny, lub w formie sztafetowej. Myślę, że w tym roku nie będzie nikogo, kto w ogóle odwoła pielgrzymkę, albo będą szły tylko 2-3 osoby jako delegacja całej pielgrzymki. To byłoby najlepsze, żeby jednak pójść, i wrócić do tego niezwykłego, ważnego i pięknego motywu, jakim jest pielgrzymka – mówił bp Zadarko. Jak zaznaczył, główną intencją, z którą wyruszą pielgrzymi będzie modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa.

Reklama
Reklama

To ile osób wyruszy na Jasną Górę zależy od sytuacji epidemicznej, ale również od zaleceń biskupów poszczególnych diecezji. W tym roku, tak się spodziewamy, będzie więcej pielgrzymów nie tylko łączących się duchowo, ale więcej pielgrzymów będzie miało możliwość pójścia na szlaki pielgrzymie, i autentycznie uda nam się iść w większych grupach – mówił ks. Marian Janus, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Jak zauważył duchowny, Polacy są narodem pielgrzymującym od setek lat i „nikt sobie nie wyobraża, aby nie było pielgrzymowania na Jasnej Góry w różny sposób”.

Co roku na Jasną Górę docierało ok. 300 grup

W całej Polsce znajduje się ponad 50 szlaków pielgrzymkowych, które prowadzą na Jasną Górę. Co roku przybywało na nią ponad 100 tys. pątników w około 300 grupach. Z powodu pandemii, w 2020 roku, na pielgrzymkę wyruszyli nieliczni, przedstawiciele poszczególnych grup, natomiast inni łączyli się duchowo poprzez transmisje.

Reklama
Reklama

kh/Jasna Góra/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę