Nasze projekty

Małżonkowie odnowili przysięgę na Jasnej Górze. To „zapraszanie Pana Boga do rodziny”

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca na Jasnej Górze odprawiana będzie Msza św., połączona z błogosławieństwem rodzin i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Pierwsze nabożeństwo odbyło się w minioną niedzielę. "Małżeńsko bardzo nam to pomaga" - zauważyła jedna z par.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Jest to praktyka zalecana przez Kościół – powiedział o. Zbigniew Ptak, paulin, inicjator błogosławieństw. Przyznał również z troską, że sytuacja rodzin w Polsce i na świecie nie jest najlepsza, dlatego Kościół szuka różnych sposobów, by je ratować.

Jednym z nich ma być spotkanie i wspólna modlitwa dla małżeństw w Bazylice, kiedy to Msza św. sprawowana będzie właśnie za małżonków i rodziny, a po jej zakończeniu wszystkie pary małżeńskie, które pragną odnowić swoje przyrzeczenia, będą miały taką możliwość.

Jako kapłani mamy duży kontakt z małżonkami poprze sakramenty, spowiedź, spotkania, dlatego możemy powiedzieć coś w tej materii – zauważył o. Zbigniew. Wyjaśnił także, że więzy małżeńskie i rodzinne istnieją na płaszczyźnie duchowej, a to znaczy, że od stanu ducha, zaangażowania duchowego, zależy ta więź, ta trwałość i wierność. Odbywa się to między innymi przez wspólną modlitwę i zapraszanie Pana Boga do pożycia małżeńskiego, do rodziny – wyjaśnił kapłan.

Reklama

Podkreślił także, że im więcej będzie tych zaproszeń, im większa jest świadomość obecności Pana Boga w nas, tym więcej będzie odniesień do Niego, kiedy zaczną się kryzysy. A problemy i kryzysy pojawiają się w każdej rodzinie – zauważył o. Ptak, wyjaśniając, że jeśli małżonkowie w ciężkich chwilach będą zwracać się do Jezusa, On będzie scalał ich więzi. 

ZOBACZ: “Kos” – polskie historyczne kino, jakiego nie znaliśmy

Reklama

„Człowiek nie myśli tylko o sobie”

Słowa ojca Zbigniewa potwierdzają państwo Elżbieta i Czesław. Małżeństwem sakramentalnym są od prawie pięćdziesięciu lat. Wczoraj odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie w Bazylice jasnogórskiej. Pani Elżbieta podkreśliła, że dni bywają różne i należy uczyć się siebie, a najlepszym lekarstwem na wszystkie niedogodności małżeńskie jest oparcie się o Boga. Małżeńsko bardzo nam to pomaga. Człowiek nie myśli tylko o sobie, zawsze bardziej niż ja liczy się ten drugi człowiek – powiedziała. Jeśli Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu – uzupełnił pan Czesław. 

Msze św. za małżonków i rodziny odprawiane będą w Bazylice jasnogórskiej w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 17.00. Po nich specjalne błogosławieństwo i możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę