Nasze projekty

Kard. Nycz: tu nie pomogą żadne referenda

W czasie inauguracji roku akademickiego na Akademii Katolickiej kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że pomagać trzeba każdemu bez względu na to skąd przybywa i czy jest “nasz”.

fot. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia/Flickr

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył mszy świętej w kościele seminaryjnym w Warszawie inaugurującej nowy rok akademicki na Akademii Katolickiej. W wydarzeniu uczestniczyli liczni przedstawiciele warszawskich uczelni – studenci, profesorowie, a Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu księży i biskupów.

Odwołując się do czytanej w poniedziałek przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, kard. Nycz zwrócił uwagę na jej aktualność w kontekście obecnych dyskusji o migrantach i uchodźcach. Jak podkreślił, bliźnim jest każdy człowiek i trzeba pomagać każdemu, bez względu na to skąd przybywa i czy jest “nasz”. Jak dodał, “tu nie pomogą żadne referenda”.

ZOBACZ TEŻ: Czy istnieje recepta, jak powinien zagłosować katolik?

Reklama

Podczas mszy św. kard. Nycz zachęcał wspólnotę Akademii Katolickiej, by wychodziła do świata. Nie uciekajcie od wielkich wyzwań współczesności, nie zamykajcie się w żadnym getcie, lecz jako uczelnia katolicka wnoście w ten świat nadzieję – apelował kard. Nycz.

Wbrew pozorom ludzie naszych czasów wiele myślą o nieśmiertelności, ale swoich pytań w tej kwestii nie kierują do Jezusa – zauważył kard. Nycz. Jedni nadziei upatrują w hibernacji, inni w różnych „koktajlach nieśmiertelności”, jeszcze inni w sztucznej inteligencji. Przypomniał w tym kontekście słowa Jezusa: “Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto we mnie wierzy, będzie żył na wieki”.

Metropolita warszawski apelował, by profesorowie i studenci Akademii pomagali ludziom stawiać pytania o sens życia oraz pomagali im ten sens oraz nadzieję odnajdywać. Głoszenie Ewangelii i nadziei jest głównym zadaniem Kościoła – przypomniał hierarcha.

Reklama

W przemówieniu wygłoszonym po Mszy św., w drugiej części uroczystości inauguracyjnej, rektor AKW ks. prof. Krzysztof Pawlina życzył studentom wytrwałości w odkrywaniu zamysłu Boga wobec każdego z nich.

PRZECZYTAJ: Pielgrzymi po powrocie z Izraela: „była niepewność, nie wiedzieliśmy co się stanie”

Przywołał też słowa Marka Kamińskiego, zdobywcy obydwu biegunów, że człowiek ma naturę artysty, chociażby dlatego, że relacje międzyludzkie jest w stanie podnieść do rangi dzieła sztuki. To prawda. Istnieje przecież coś takiego jak sztuka życia. Nie odkładajcie na później tego odkrywania scenariusza, jaki kreśli wam Bóg. Teraz jest czas – zachęcał studentów ks. prof. Pawlina.

Reklama

Wykład inauguracyjny zatytułowany “Misja współczesnej uczelni. Między nauką a nauczaniem” wygłosił rektor Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Na zakończenie uroczystości ks. prof. Pawlina wręczył kard. Kazimierzowi Nyczowi, Wielkiemu Kanclerzowi AKW Księgę Pamiątkową, która jest próbą zebrania posługi Kardynała w Warszawie. Dzieło napisane przez pracowników uczelni z różnych ośrodków przygotowano z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy święceń kapłańskich metropolity warszawskiego.

Natomiast ks. Pawlina odebrał podczas uroczystości przyznany mu przez Ministra Edukacji i Nauki Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Obecnie na Akademii Katolickiej w Warszawie studiuje (uwzględniając szkoły, które podpisały umowę o współpracę) ponad 2500 osób, duchownych i świeckich.

KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę