Nasze projekty

Kard. Nycz: rozmowa o religii w szkole jest potrzebna, ale bez dyskusji ideologicznej

"Aby zrozumieć ten świat, potrzebny jest w wychowaniu taki przedmiot, który to wszystko potrafi wyjaśnić" - mówił kard. Kazimierz Nycz do katechetów i dyrektorów szkół.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie opłatkowe dyrektorów szkół położonych na terenie archidiecezji warszawskiej oraz katechetów.

Składając katechetom noworoczne życzenia, kard. Nycz podkreślił, że obserwowana w mediach dyskusja wokół polskiej oświaty polega przede wszystkim na tym, że gdy następuje nowy etap jej funkcjonowania i pojawiają się nowe odpowiedzialne za oświatę osoby, powstaje też chęć „rozpoczynania wszystkiego od zera”, a tymczasem oświata – wskazywał – „nie znosi zrywów, szarpnięć – owszem, wymaga permanentnej reformy i udoskonalania, ale nigdy nie rewolucji, raczej ewolucji, która wynika z doświadczenia i potrzeb, które są”.

A ponieważ czasem słyszę niepokojące głosy o tym, co będziemy likwidować, to pół biedy, jeśli to dotyczy spraw drugorzędnych, ale w sumie dla szkoły ważnych – że nie będzie zadań domowych lub ma być zlikwidowany egzamin ósmoklasisty – to się pytam, czy to jest dobrze przemyślane i co dalej, jaki będzie sposób kwalifikacji do szkół średnich? – zastanawiał się metropolita warszawski.

Reklama

Wskazał, że jeśli o oświacie dyskutuje się nie w samych szkołach lub instytucjach za nie odpowiedzialnych, ale przed mikrofonami i kamerami, to zaczyna działać zasada: „czym bardziej populistycznie, tym lepiej”. Czy to dobrze służy oświacie? Tego nie wiemy – dodał.

PRZECZYTAJ: Abp Gänswein: Benedykt XVI zrzekł się urzędu z miłości do Boga i Kościoła

„Bez dyskusji ideologicznej”

Jak zaznaczył, w tej dyskusji – na razie medialnej, z udziałem ministrów, dziennikarzy, ale i biskupów – pojawia się także kwestia obecności lekcji religii w szkole. Oczywiście nikt, ja też, nie wyklucza, że rozmowa na temat katechezy w szkole, sposobu i wymiaru jej obecności, jest potrzebna, tylko żeby nie wylać dziecka z kąpielą, to znaczy, aby nie wejść na drogę dyskusji ideologicznej, która do niczego konkretnego nie doprowadzi – powiedział kard. Nycz.

Reklama

Kiedy się o tym słyszy, to najprostsze życzenie dla was byłoby takie, abyście państwo to wszystko przetrwali pozytywnie, czyli abyście nie zwariowali – dodał metropolita warszawski, zwracając się do katechetów.

Podkreślił też, że religia jako przedmiot nauczania jest dziś obecna niemal we wszystkich krajach europejskich. A katecheza w nowoczesnym systemie szkolnictwa, budowanym od czasów Oświecenia, ma kształtować podstawy aksjologiczne w życiu młodych ludzi oraz wprowadzać w wiedzę o fundamentach naszej cywilizacji opartej m.in. na biblijnym kodzie kulturowym. Nie można bowiem sakralnego malarstwa czy muzyki zrozumieć bez znajomości Pisma Świętego.

Aby zrozumieć ten świat, potrzebny jest w wychowaniu taki przedmiot, który to wszystko potrafi wyjaśnić – nawet jeśli ktoś już nie wierzy, ale w tym świecie żyje – dodał metropolita warszawski.

Reklama

Kard. Nycz wręczył także odznaczenia nauczycielom religii, którzy przepracowali w zawodzie co najmniej 25 lat.

ZOBACZ TEŻ: Ks. Michał Misiak, który zaciągnął ekskomunikę, powrócił do kapłaństwa: “Nie ma żadnych kar kościelnych”

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę