Nasze projekty

Abp Gänswein: Benedykt XVI zrzekł się urzędu z miłości do Boga i Kościoła

Benedykt XVI zdawał sobie sprawę, że wielkim problemem Kościoła "nie są ataki z zewnątrz, ale brud w jego wnętrzu". Wiele go to kosztowało. "Nigdy nie widzieliśmy go płaczącego, ponieważ był bardzo opanowany, ale cierpiał" - mówił jego prywatny sekretarz abp Georg Gänswein.

fot. CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Jak donosi włoski dziennik „Corriere della Sera” podczas wizyty w uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii Sacro Cuore w dzielnicy Carnovali w północnowłoskim mieście Bergamo abp Gänswein powiedział, że papież od samego początku mówił, że jego kadencja będzie krótka ze względu na jego wiek. Arcybiskup stwierdził, że po rezygnacji z papieskiego urzędu w lutym 2013 roku, Benedykt XVI był przekonany, że „nie pożyje dłużej niż rok”.

Abp Gänswein zaznaczył, że Benedykt XVI „nie uciekł od odpowiedzialności” i powołał się na rozmowy z papieżem o jego decyzji zrzeczenia się papiestwa. Ta wiadomość była „bardzo ciężkim ciosem” dla jego prywatnego sekretarza. Powiedziałem mu: Ojcze Święty, nie możesz tego zrobić. Ale wyjaśnił mi, że walczył i cierpiał, ale nie miał już fizycznej i psychicznej siły, by wypełnić tę odpowiedzialność – powiedział arcybiskup.

ZOBACZ TEŻ: Benedykt XVI. Sekret wielkości

Reklama

Abp Gänswein opisał Josepha Ratzingera jako duchownego z powołaniem profesora uniwersyteckiego, który „nie urodził się do sprawowania władzy”. Ale kiedy został wybrany na papieża i stanął w obliczu takich kwestii jak pedofilia, miał silne poczucie odpowiedzialności – powiedział arcybiskup. Już jako kardynał Ratzinger zdawał sobie sprawę, że wielkim problemem Kościoła „nie są ataki z zewnątrz, ale brud w jego wnętrzu”. Wiele go to kosztowało. Nigdy nie widzieliśmy go płaczącego, ponieważ był bardzo opanowany i kontrolował swoje emocje, ale cierpiał – stwierdził abp Gänswein.

Bardzo tęsknię za papieżem, który zmarł 31 grudnia 2022 r. Czuję jego duchową moc, ale bardzo brakuje mi jego fizycznej obecności – wyznał abp Gänswein, który decyzją papieża Franciszka powrócił z Rzymu do Niemiec pod koniec czerwca 2023 roku. Obecnie mieszka w seminarium duchownym swojej rodzinnej archidiecezji Fryburg, nie pełniąc żadnej funkcji.

Wizyta abp Gänsweina w parafii Sacro Cuore w dzielnicy Carnovali obejmowała odprawienie mszy św. i nieszporów. Przemawiał również na publicznym spotkaniu z około 150 parafianami. Wizyta odbyła się na zaproszenie proboszcza parafii, ks. Daniela Roncaglii, z okazji rocznicy święceń biskupich abp Gänsweina, które miały miejsce 6 stycznia 2013 roku.

Reklama

31 grudnia 2023 r., w pierwszą rocznicę śmierci Benedykta XVI, abp Gänswein odprawił mszę św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie wraz z kardynałami: Kurtem Kochem i Gerhardem Ludwigiem Müllerem. Trzy dni później papież Franciszek przyjął na audiencji arcybiskupa i zakonnice ze zrodzonego w łonie ruchu Comunione e Liberazione stowarzyszenia Memores Domini, które posługiwały najpierw w apartamentach papieskich, a po rezygnacji przez Benedykta XVI z papieskiego urzędu – w klasztorze Mater Ecclesiae. Było to pierwsze spotkanie abp Gänsweina z Franciszkiem od czasu jego wyjazdu z Rzymu.

PRZECZYTAJ: Franciszek: życie ludzkie musi być chronione i bronione w każdym momencie swojego istnienia

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę