Nasze projekty

Kard. Nycz: Kościół powinien nieustannie głosić Ewangelię o miłości Boga do człowieka

"Trzeba, aby cały Kościół, w jedności z biskupami i papieżem, ciągle podejmował zadanie powierzone przez Chrystusa" - mówił kard. Kazimierz Nycz.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Biskupi polscy uczestniczący w 397. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie celebrowali mszę świętą w Świątyni Opatrzności Bożej w 11. rocznicę wyboru papieża Franciszka. Eucharystii z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonia Guido Filipazziego przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, na początku liturgii podziękował zebranym biskupom, członkom Korpusu Dyplomatycznego i wiernym za przyjęcie zaproszenia do wspólnej modlitwy za Papieża, jakie skierował wraz metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem. Podkreślił, że sam Ojciec Święty niemal codziennie prosi o pamięć w modlitwie za niego.

Nasza modlitwa ma za zadanie wspomagać papieża Franciszka w wypełnianiu misji powierzonej św. Piotrowi: paś owce moje, utwierdzaj swoich braci – mówił nuncjusz. Ta nieustanna modlitwa Kościoła zanoszona jest za Piotra i jego następców, aby ludzkie postrzeganie rzeczy nie przyćmiło światła Słowa Przedwiecznego – podkreślił. 

Reklama

„Trzeba, aby Kościół nieustannie głosił”

Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. Przywołując dzień wyboru kard. Bergoglio podkreślił, że przyjęto go z „radością i wiarą w działalność Ducha Świętego w Kościele” i „z tą samą wiarą w asystencję Ducha Świętego w Kościele chcemy dziś dziękować Panu Bogu za Piotra naszych czasów i modlić się w intencji Kościoła i papieża Franciszka”.

Ten dar wiary w Kościół prowadzony przez Ducha Świętego, Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa, zobowiązuje nas wszystkich do bycia oddanymi zleconemu nam przez miłosierdzie Boga posługiwaniu i wzywa do głoszenia Chrystusa jako Pana, a nie samych siebie zamiast wiary w Chrystusa i wiary w Kościół – mówił.

PRZECZYTAJ TEŻ: 11 lat pontyfikatu Franciszka. Momenty, które pozostają w pamięci świata

Reklama

Nawiązując do fragmentu Ewangelii z wezwaniem Chrystusa „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”, kaznodzieja podkreślił: Trzeba, aby Kościół nieustannie głosił człowiekowi współczesnemu Ewangelię o niepojętej miłości Boga do człowieka i wzajemnej miłości ludzi do siebie. Aby objawiał niezmierzone miłosierdzie Boga do wszelkiego stworzenia. Aby cały Kościół, w jedności z biskupami i papieżem, ciągle podejmował zadanie powierzone przez Chrystusa – zadanie ewangelizacji, nowej ewangelizacji.

„Aby udział wszystkich służył wzmocnieniu misji Kościoła”

A więc odpowiedzialność za misję Kościoła wszystkich ochrzczonych, kolegialność biskupów w jedności z Ojcem Świętym są komplementarnymi i nieodzownymi składnikami tej samej drogi Kościoła. Nie w przeciwstawianiu ich sobie, ale razem. O nic innego nie chodzi Ojcu Świętemu, który prawie 3 lata temu ogłosił synod o synodalności Kościoła. Aby udział wszystkich służył wzmocnieniu misji Kościoła na miarę wyzwań nowych czasów, które idą szybko zarówno w świecie, jak i w Kościele i potrzebują nie tylko nowych metod i nowych ludzi, ale przede wszystkim nowej wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Aby na drodze Kościoła – Ludu Bożego wszyscy razem szli do domu Ojca – mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski zauważył, że oprócz modlitwy za papieża, jest to też okazja do modlitwy za wszystkich wiernych, by w duchu synodalności podejmowali odpowiedzialność za misję Kościoła.

Reklama

Hierarcha poprosił też o modlitewną pamięć za biskupów Konferencji Episkopatu Polski: „byśmy wszystkie decyzje dotyczące spraw Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce zawsze podejmowali w duchu kolegialnej odpowiedzialności za Kościół w jedności z papieżem Franciszkiem, a nigdy nie kierowali się żadnymi doraźnymi i partykularnymi motywami”.

Sformułował także intencję za nuncjusza apostolskiego: aby rozeznając potrzeby Kościoła w Polsce i wsłuchując się w głos Ducha Świętego przyczyniał się do powiększenia chwały Bożej i wzrostu wiarygodności naszego świadectwa dawanego w Kościele i przez Kościół

Na koniec liturgii odśpiewano uroczyście hymn Te Deum

ZOBACZ TEŻ: Ukraina zareagowała na słowa papieża. Jego wypowiedź skomentował też abp Gądecki

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę