Nasze projekty

11 lat pontyfikatu Franciszka. Momenty, które pozostają w pamięci świata

13 marca 2013 roku kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. Przez 11 lat pontyfikatu Franciszek raz po raz zadziwiał świat. Oto 10 takich momentów.

fot. Dhcatólico/cathopic.com

13 marca 2013 roku dotychczasowy metropolita Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio został nowym papieżem, biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego na całym świecie. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście w święto św. Józefa 19 marca. Z tej okazji KAI przygotowała zestawienie 10 najważniejszych wydarzeń/momentów jego pontyfikatu.

1. „Dobry wieczór!” – tymi prostymi słowami powitał papież Franciszek zgromadzonych na Placu św. Piotra oraz cały świat po swoim wyborze 13 marca 2013 roku. Ubrany tylko na biało, bez tradycyjnej czerwonej pelerynki, przedstawił się jako pasterz „z innego świata”. Przed udzieleniem papieskiego błogosławieństwa, poprosił o błogosławieństwo wiernych.

2. Spotkanie dwóch papieży: świat obiegły zdjęcia Benedykta XVI, który zrezygnował z tronu papieskiego i nowo wybranego Franciszka. Dwaj mężczyźni w bieli zamiast „może być tylko jeden”. Jak to się ułoży w przypadku tej dwójki? Mimo, a może też na skutek wzajemnego porozumienia obaj przepuszczają niepowtarzalną szansę wspólnego obejrzenia finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 ( Argentyna-Niemcy 0:1).

Reklama

ZOBACZ>>> Po wyborze na papieża Franciszek zadzwonił do Benedykta XVI. Nikt jednak nie usłyszał telefonu

3. Po pierwsze uchodźcy: jednodniowa podróż Franciszka na włoską wyspę uchodźców – Lampedusę w lipcu 2013 roku – znajduje uznanie opinii światowej. Dowód, że papież poważnie traktuje swoją zapowiedź pójścia „na peryferia” i do zepchniętych na margines.

4. Podczas podróży do Ziemi Świętej w maju 2014 roku: do Jordanii, Izraela i na tereny palestyńskie, Franciszek apeluje o pokój na Bliskim Wschodzie. Czyni spektakularne gesty pokojowe, takie jak modlitwa w rejonie izraelskiego muru ochronnego, czy symboliczne uściśnięcie przedstawicieli trzech religii przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

Reklama

5. Wielu ludzi boi się kompletnie oszpeconego Vinicio Rivy obawiając się, że może zarażać. 53-letni Włoch od młodości cierpi na nerwiakowłókniakowatość, chorobę genetyczną, powodującą powstawanie swędzących i krwawiących podskórnych guzków na całym ciele; są bardzo bolesne i zmuszają go do poruszania się na wózku inwalidzkim. Podczas audiencji generalnej papież Franciszek podchodzi do niego, przytula i całuje jego zniekształconą twarz. Zobaczył to cały świat.

6. Zdanie z programowej adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” (Radość Ewangelii) z listopada 2013 roku jest jednym z najczęściej przywoływanych cytatów z pontyfikatu Franciszka: „Wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody z przywiązania do własnego bezpieczeństwa. Nie chcę Kościoła troszczącego się o to, by stanowić centrum, który w końcu zamyka się w gąszczu obsesji i procedur”.

7. Oprócz nowych pryszniców, bezdomni w okolicach Watykanu mogą od 2015 roku korzystać z własnych usług fryzjerskich. Urząd Jałmużnika Papieskiego udostępnił im mały salon fryzjerski przy kolumnadach Placu Świętego Piotra. Tam rzymscy fryzjerzy dobrowolnie golą i strzygą włosy potrzebujących.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Trzy myśli papieży o spowiedzi

8. W lutym 2016 roku Franciszek spotkał się na Kubie z patriarchą moskiewskim Cyrylem: było to pierwsze w historii spotkanie głów Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia. To historyczne spotkanie zostało następnie zdewaluowane przez decyzję Cyryla o usprawiedliwieniu inwazji Władimira Putina na Ukrainę i niejako udzieleniu jej kościelnej aprobaty. Franciszek ostrzega patriarchę, by nie zdegradował się do roli „ministranta Putina”.

9. Pandemia koronawirusa na początku 2020 roku na kilka miesięcy ogarnia cały świat, w tym Watykan. Tak bardzo kochający ludzi Franciszek musi sam celebrować uroczystości wielkanocne na opustoszałym placu św. Piotra i w Bazylice św. Piotra; zdjęcia obiegają świat.

10. Opublikowana w czerwcu 2015 roku encyklika ekologiczno-społeczna „Laudato si’” trafia na trwałe na pierwsze strony gazet. Papież namawia w niej do lepszego postępowania z ograbionym środowiskiem i z ludźmi, którzy w nim żyją. Już teraz widać, że tym dokumentem Franciszek dodał kamień milowy do nauczania społecznego Kościoła na XXI wiek.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę