Nasze projekty
Fot. Freepik

Kogo nie obowiązuje post ścisły?

Post ścisły obowiązuje katolików w Wielki Piątek i w Środę Popielcową. Jednak od tego obowiązku są pewne wyjątki.

Reklama

Post ścisły oznacza, że w trakcie całego dnia można spożyć trzy posiłki, w tym dwa lekkie i jeden do syta (post ilościowy). Jednocześnie w Wielki Piątek oraz Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

ZOBACZ>>> Rzeczy, z których możesz zrezygnować w Wielkim Poście, a które nie są słodyczami

Kogo nie obowiązuje post ilościowy?

Ograniczenie do trzech posiłków nie dotyczy osób do 18 roku życia oraz osób po 60 roku życia.

Reklama

Warto dodać, że przepis Prawa Kanonicznego zobowiązują jednocześnie duszpasterzy, rodziców i wychowawców, by osoby młode, których nie obowiązuje post przeżyły ten czas w duchu pokuty.

W kanonie 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy: „Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.”

ZOBACZ>>> Wielki Post 2024. Kiedy się rozpoczyna i jak najlepiej przeżyć ten czas?

Reklama

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – wyjątki

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz wszystkie piątki całego roku z wyjątkiem określonych świąt, np. gdy w piątek przypada uroczystość, znosi ona post. Obowiązek ten nie dotyczy osób do 14 roku życia.

Obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych nie dotyczy osób chorych, a także tych które nie decydują o swoim pokarmie (pacjenci w szpitalu, osoby korzystające z punktów zbiorowego żywienia itp.).

CZYTAJ>>> Dlaczego pościmy właśnie od mięsa?

Reklama

Jaki jest sens postu?

Warto podkreślić, że post nie oznacza tylko tego, by jeść mniej oraz nie jeść mięsa. Sens postu polega także na tym, by poświęcić mniej czasu na przygotowanie potraw – dziś mięso można zastąpić wieloma wykwintnymi daniami, a w te dni chodzi o świadome odmówienie sobie jakiejś przyjemności. W dni postne chodzi przede wszystkim o pokutę, którą jako katolicy jesteśmy zobowiązani podjąć.

KAI, Kodeks Prawa Kanonicznego, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę