Nasze projekty

Bp Milewski: Niech post będzie czasem powrotu na właściwą drogę

"Grzech, czyli odwrócenie się od Boga prowadzi do paraliżu duchowego" – powiedział bp Mirosław Milewski do młodzieży, której udzielił sakramentu bierzmowania. 

fot. Episkopat News/flickr.com

Bp Mirosław Milewski w parafii pw. św. Floriana w Orszymowie powiedział, że Wielki Post jest po to, aby „przystanąć w drodze”, przede wszystkim na modlitwę. Ważna jest też jałmużna – dar od siebie, ofiarowanie komuś rzeczy, pieniędzy czy swojego czasu.

Nie zapominajmy o poście. Niech każdy pości od tego, czego ma w nadmiarze, na przykład od ciągłego zaglądania do telefonu, od bezproduktywnego siedzenia przy komputerze, od pustych plotek. Niech post będzie czasem duchowej przemiany, powrotu na właściwą drogę – z Bogiem i do Boga – powiedział biskup.

PRZECZYTAJ>>> Imię na bierzmowanie. Jak je wybrać?

Reklama

Przywołał fragment Ewangelii według św. Jana (J 5,1-16) – o uzdrowieniu chorego człowieka przy sadzawce „Betesda”. Jezus leżącemu na noszach choremu zadał proste pytanie: czy chce wyzdrowieć? Chory chciał, uzdrowienie dokonało się. Jednak Jezus przestrzegł go, by nie przydarzyło mu się coś gorszego od choroby ciała – choroba duszy ludzkiej. 

Grzech, czyli odwrócenie się od Boga prowadzi do paraliżu duchowego, znacznie gorszego od paraliżu ciała. To „gorsze” od choroby ciała, to niewiara, to uwikłanie w grzech i zło, które paraliżują w nas wszystko. Uzdrowienie to coś więcej niż tylko fizyczna przemiana. Ono dotyka całego człowieka, jego ciała, ale też duszy – zaakcentował duchowny. 

W czasie wieczornej Mszy św. grupa młodzieży z parafii Orszymowo przyjęła sakrament bierzmowania. 

Reklama

Parafia pw. św. Floriana w Orszymowie ma długą historię

Kościół w tej miejscowości powstała w drugiej połowie XIII w. Wiadomo, że w 1452 r. proboszczem był Piotr z Kuchar, pisarz dworu biskupiego bp. Pawła Giżyckiego. Nowy, drewniany kościół w 1495 r. zobowiązał się wystawić ksiądz Jakub z Kośmina. Kolejną świątynię wzniesiono w 1715 r. staraniem proboszcza Stanisława K. Barcikowskiego. Konsekrował ją w 1739 r. bp Marcin Załuski, sufragan płocki, ale w 1799 r. świątynia spłonęła. 

W latach 1825-1828, staraniem proboszcza ks. Piotra Strzegowskiego, wybudowano z fundacji Floriana Lasockiego kościół murowany, w 1877 r. dobudowano fronton kościoła, zaś w 1910 r. ks. Marceli Przedpełski powiększył kościół o dwie boczne kaplice i prezbiterium. Po II wojnie światowej gruntowny remont świątyni przeprowadzono w 1962 r. Parafia Orszymowo liczy obecnie około 2500 wiernych, jej proboszczem jest ks. kan. Grzegorz Jendrzejewski.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę