Nasze projekty

Nocą ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa. „Nasza droga ma sens”

"Nie jesteśmy sami na naszej drodze życiowej" - mówił abp Marek Jędraszewski do uczestników drogi krzyżowej.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Ulicami Starego Miasta – od kolegiaty św. Anny do bazyliki św. Franciszka z Asyżu – przeszła tradycyjna Akademicka Droga Krzyżowa. Nabożeństwo poprowadził abp Marek Jędraszewski. Ze studentami modlił się m.in. bp Robert Chrząszcz.

Abp Marek Jędraszewski na zakończenie nabożeństwa w bazylice św. Franciszka z Asyżu porównał ludzkie życie do drogi. Zauważył, że drogi życia codziennego studentów mają swój rytm – od domu, stancji, akademika, przez zajęcia na uczelni, po inne spotkania. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że pośród tych różnych dróg codzienności wyróżnia się dzisiejsza droga krzyżowa. Nie dziwmy się, że patrzyli na nas przechodnie ze zdziwieniem, może z szacunkiem, może z uśmieszkiem… – mówił arcybiskup o socjologicznym spojrzeniu na kończące się nabożeństwo.

Wskazując na aspekt teologiczny drogi krzyżowej zaznaczył, że każdy człowiek ma swój krzyż – swoją przeszłość, swoje rozczarowania, trudności i nadzieje, swoje obowiązki, zadania i wyzwania. Trzeba to wziąć na siebie i iść za Chrystusem. Wtedy się okazuje, że nie jesteśmy sami na tej naszej drodze życiowej, czasem trudnej – mówił metropolita dodając, że każdy dźwigający swój krzyż łącząc się z krzyżem Chrystusa może dopełniać Jego cierpień przyczyniając się do zbawienia siebie i całego świata.

Reklama

To dźwiganie naszych krzyży ma wtedy zbawczy sens, jeśli łączymy to z krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa. Ma sens przekraczający śmierć – podkreślał arcybiskup. Idziemy zwycięską drogą po ten laur, o którym pisał w swoich listach św. Paweł Apostoł. Nasza droga ma sens (…). Jesteśmy zbawieni naszą nadzieją pokładaną w krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa – zakończył.

Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki ks. Krzysztof Porosło podziękował wszystkim uczestnikom nabożeństwa za świadectwo wiary.

Autorem rozważań Akademickiej Drogi Krzyżowej był bp Artur Ważny, który prowadził w ostatnich dniach rekolekcje akademickie w kolegiacie św. Anny.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Nowy przewodniczący KEP. Kim jest abp Wojda?

KAI

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę