Nasze projekty
Fot. Kadry z filmu "Pasja" Mela Gibsona

Tego nie wiedziałeś o postaciach z „Pasji”

Dlaczego "Pasja" Mela Gibsona w wielu wątkach odbiega od przekazów Ewangelicznych? Na co zwracał uwagę reżyser tworząc kreacje postaci w filmie? Poznaj kilka ciekawostek prosto z planu "Pasji"!

Reklama

Ważny wątek o Kajfaszu, który pomija „Pasja”

Ewangelie, a za nimi „Pasja” Mela Gibsona, ukazują Kajfasza w negatywny sposób. W opowieści o męce Chrystusa odgrywa on rolę czarnego charakteru. Spróbujmy jednak zrozumieć, co mogło kierować arcykapłanem, gdy z takim uporem dążył do śmierci Jezusa. Czy czynił to z powodu własnej niegodziwości, przewrotności i perfidii, będąc jedynie pionkiem w ostatecznym planie Szatana? Być może ktoś, oglądając „Pasję”, odniósł takie wrażenie, ale sprawa wcale nie jest taka prosta.

W „Pasji” pominięta została choćby kwestia kontekstu historycznego i podziałów w samym społeczeństwie żydowskim. Kastę kapłańską tworzyli wówczas saduceusze. Między nimi i faryzeuszami trwał konflikt, ale Jezus naraził się jednym i drugim. Niejednokrotnie jednych i drugich skutecznie ośmieszył, choć uważali się za nauczycieli narodu żydowskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Kajfasz. Polityk, który chciał… ocalić naród

Reklama
Kajfasz Pasja Mel Gibson
Fot. Kadr z filmu „Pasja” Mela Gibsona | Scena przesłuchania Jezusa przez arcykapłana

Nadinterpretacja postaci żony Piłata

W „Pasji” Mela Gibsona pani prokuratorowa (w którą wcieliła się Claudia Gerini), zgodnie z tradycją nazwana Klaudią Prokulą, odegrała większą rolę. Według filmu, po tym jak wstawiła się u Piłata za Jezusem, namiestnik odesłał Go do Heroda Antypasa, z czego można by wyciągnąć wniosek, że cenił opinię swojej żony i jej ostrzeżenie potraktował poważnie. Łukasz, który umieścił w swojej Ewangelii epizod odesłania Jezusa do Heroda, w ogóle nie wiąże go z interwencją Klaudii.

Poza tym w „Pasji” pokazana została scena, w której żona Piłata, współczując Matce Jezusa oraz Marii Magdalenie, dała im czyste płótno do wytarcia krwi Jezusa na miejscu biczowania, co pochodzi wprost z objawień Anny Katarzyny Emmerich: „Gdy Jezus po biczowaniu upadł na ziemie przy słupie, przysłała żona Piłata Matce Bożej całą paczkę wielkich chust. W jakim celu, to uczyniła, nie pamiętam już dobrze; czy myślała, że Jezusa uwolnią i chusty te służyć będą Matce Bożej do przewiązania ran Jezusowi, czy też miłosierna poganka przeznaczyła je do tego, do czego rzeczywiście użyła ich Najświętsza Panna” (Żywot i bolesna męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa i najświętszej Matki Jego Maryi wg widzeń Anny Katarzyny Emmerich, tł. Władysław Rakowiecki).

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Zaskakujące znaczenie snu żony Piłata

Reklama
Kadr z filmu "Pasja" Mela Gibsona | Scena rozmowy Klaudii z Piłatem
Kadr z filmu „Pasja” Mela Gibsona | Scena rozmowy Klaudii z Piłatem

Aktor grający postać Barabasza nawrócił się na planie filmu!

W „Pasji” Mela Gibsona scena z Barabaszem trwa zaledwie 3 minuty, choć podobno nagrywano ją bardzo długo. Zgodnie z wyobraźnią reżysera i interpretacją tej postaci przez aktora – Pietra Sarubbiego – Barabasz był odrażającym i obleśnym jednookim zbójem ze skołtunionymi włosami, brodą, zepsutymi żółtymi zębami oraz blizną na czole i policzku, przebiegającą przez pokryte bielmem oko. Sprawiał wrażenie dzikiego, agresywnego i brutalnego.

Reżyser ma prawo do własnej wizji. Trudno czuć sympatię do postaci, którą wykreował Pietro Sarubbi i o to zapewne chodziło – aby kontrast między nim a Jezusem był jak największy.

Niektórzy bibliści zwracają jednak uwagę na fakt, że we współczesnej Jezusowi sytuacji politycznej Palestyny Rzymianie odnosili greckie słowo „lestes” („zbrodniarz”, „bandyta”) również do zelotów, walczących z okupantami, którzy nie gardzili metodami terrorystycznymi. Postawiony obok Chrystusa człowiek nie byłby więc bandziorem, zbirem i zbójem, ale jednym z przedstawicieli politycznego ruchu oporu wobec narzuconej przez Rzymian władzy, niewykluczone nawet, że przywódcą.

Reklama

Niemniej jednak, nie możemy wykluczyć przemiany życia Barabasza. Takiej przemiany doświadczył Pietro Sarubbi, aktor odtwarzający jego rolę w „Pasji” Mela Gibsona, co opisał w książce pt. „Od Barabasza do Jezusa. Nawrócony jednym spojrzeniem”.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Barabasz i spojrzenie Jezusa, które zmienia życie

Barabasz | Kadr z filmu "Pasja" Mela Gibsona
Barabasz | Kadr z filmu „Pasja” Mela Gibsona

W „Pasji” Szymon jest Żydem, nie poganinem

Mel Gibson opierał się na wizjach Anny Katarzyny Emmerich, ale w tym miejscu pozwolił sobie na odstępstwo, bo według niej Szymon był poganinem, tymczasem w „Pasji” rzymski żołnierz z pogardą nazwał go Żydem, tak jakby to była obelga. Podobne sceny miały miejsce podczas okupacji, gdy niemieccy żołnierze zmuszali jakiegoś przypadkowego żydowskiego przechodnia do wykonywania upokarzających prac tylko po to, aby pokazać, że mogą sobie na to pozwolić, bo Żyd nie ma żadnych praw.

Dodatkowa złośliwość polegała na tym, że drzewo krzyża było „nieczyste”, a kontakt z nim uniemożliwiał Żydowi spożywanie Paschy.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Szymon i „pech”, który zmienił jego życie

Szymon dźwiga krzyż Jezusa | Kadr z filmu "Pasja" Mela Gibsona
Szymon dźwiga krzyż Jezusa | Kadr z filmu „Pasja” Mela Gibsona

Prawdziwe imię św. Weroniki to Serafia

W napisach końcowych „Pasji” Sabrina Impacciatore wymieniona została jako jako Seraphia, co zawdzięczamy Annie Katarzynie Emmerich, na której wizjach opierał się Mel Gibson.

Według Anny Katarzyny Emmerich, Serafia była krewną Jana Chrzciciela, a po Wniebowstąpieniu Chrystusa należała do świadków składających zeznania cesarzowi Tyberiuszowi na temat śmierci i zmartwychwstania Jezusa. W czasie rozmowy z cesarzem pokazała mu chustę z odciśniętym obliczem Jezusa, która w cudowny sposób uzdrowiła go z choroby. Później Serafia wróciła do Jerozolimy i w czasie prześladowania chrześcijan została osadzona w więzieniu, gdzie poniosła śmierć głodową.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Św. Weronika – cicha bohaterka

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę