Nasze projekty

Czy w piątek po Wielkanocy obowiązuje post?

Katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku. Są jednak pewne wyjątki.

fot. Madie Hamilton/Unsplash

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

To oznacza, że katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku. Są jednak pewne wyjątki: po pierwsze – biskup może udzielić wiernym dyspensy na terenie swojej diecezji, po drugie – jeśli w piątek przypada uroczystość, to znosi obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Co z piątkiem po Wielkanocy?

I właśnie z drugim przypadkiem mamy do czynienia przy okazji piątku, który przypada po Wielkanocy. Dlaczego? Każdy dzień oktawy wielkanocnej, która przypada od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Miłosierdzia Bożego ma rangę uroczystości. Dlatego też w piątek, który przypada w tym czasie, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. I nie jest wtedy potrzebna żadna dyspensa.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech? I czy trzeba się z tego spowiadać?

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę