Nasze projekty
Fot. Grant Whitty/Unsplash

Jak zrobić rachunek sumienia? Odpowiada o. Adam Szustak

Przygotowanie się do sakramentu pokuty i pojednania jest niezwykle istotne. Warto wykorzystać ten czas, aby przemieniać swoje serce.

Reklama

Według doświadczeń o. Szustaka, spowiedź jest tym momentem, w którym można ocenić stan swego chrześcijaństwa. Oczywiście nie chodzi o grzechy lekkie, bądź ciężkie, ale o sposób, w jaki człowiek się spowiada. Sakrament pokuty jest w stanie określić, jaką mamy relację z Bogiem.

Spowiedź jest też przede wszystkim doskonałą okazją, by stać się człowiekiem naprawdę wierzącym, aby do Pana Boga się zbliżyć. Dlatego przygotowanie się do sakramentu pokuty i pojednania jest tak niezwykle istotne. Ważnym jest, aby potraktować przygotowanie jako okazję, by przemieniać swoje serce.

Jak przygotować się do spowiedzi?

Reklama

1. Znajdź czas

O. Adam Szustak podkreśla, aby do rachunku sumienia nie przystępować w biegu – nie przy okazji, nie w kolejce, nie przed samą spowiedzią. Aby dobrze zrobić przegląd własnego sumienia, najlepiej dzień wcześniej znaleźć dłuższą chwilę, by w ciszy kontemplować swoje ostatnie poczynania.

2. Pomódl się do Ducha Świętego

Rachunek sumienia nie ma być naszą działalnością, ale przede wszystkim ma być prośbą o światło – tłumaczy o. Adam. Jak dodaje – bez niego nie ma mowy o dobrym rachunku sumienia. Poświęcić czas na długą, poważną modlitwę, rozmowę z Duchem Świętym.

3. Dziękczynienie

Nie należy w spowiedzi skupiać się tylko i wyłącznie na tym co złe. Spróbuj zanim zaczniesz rozmyślać o swoich grzechach, podziękować za wszystko dobro, które się wydarzyło, za każdą wygraną ze złem walkę i wszystko, co dobrego wydarzyło się w twoim życiu.

Reklama

4. Przyglądaj się sobie na co dzień

Do dobrego rachunku sumienia dobrze przydaje się codzienna praktyka przeglądania własnego serca. Oznacza to, że każdego wieczora powinniśmy usiąść spokojnie i spróbować przenalizować dobre i złe czyny, które udało się zrobić danego dnia. To ułatwi sprawę przy generalnym rachunkiem sumienia przed przystąpieniem do sakramentu pokuty i pojednania.

5. Nie traktuj rachunku sumienia matematycznie

Nie podchodź do rachunku sumienia jak do matematyki. Spowiedź jest spotkaniem z Bogiem pełnym miłości i szacunku. Mamy się z nim spotkać w swojej słabości. Ważna jest świadomość, co się zrobiło, ale nie obliczanie szkód i szacowanie różnych ewentualności.

Dalsze kroki przygotowania do spowiedzi znajdziecie w poniższym filmie:

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę