Nasze projekty
Roman Zając

Czterej jeźdźcy

Czterej tajemniczy osobnicy, którzy mają wyruszyć na koniach tuż przed Sądem Ostatecznym

Reklama

Według Apokalipsy Baranek Boży (a więc sam Jezus Chrystus), otwierając pierwsze cztery z siedmiu pieczęci zwoju w prawicy Boga, zapieczętowanej siedmioma pieczęciami, rozpocznie zagładę znanego nam świata, przyzywając kolejno czterech jeźdźców na białym, czerwonym, czarnym i sinym koniu (Ap 6, 1-8).

Apokalipsa wymienia z imienia tylko ostatniego, czwartego jeźdźca. Jest nim Śmierć. Tożsamość pozostałych jeźdźców odgadujemy na podstawie ich charakterystyki. Najwięcej problemów przysparza pierwszy jeździec, który nosi łuk i ma na głowie wieniec przynależny wodzom podczas ich uroczystego triumfu. Św. Ireneusz, biskup Lyonu, żyjący w II wieku, uważał, że to sam Chrystus, który w 19 rozdziale Apokalipsy został przestawiony właśnie jako zwycięski jeździec na białym koniu. Problem w tym, że Chrystus chwilę wcześniej pojawia się jako Baranek, który otwiera siedem pieczęci i trudno pojąć, w jaki sposób miałby On być równocześnie jeźdźcem przywołanym po złamaniu pierwszej pieczęci. Diametralnie przeciwny pogląd głosi słynny amerykański ewangelista Billy Graham, który uznał jeźdźca na białym koniu za… Antychrysta. W kulturze popularnej z kolei najbardziej utrwaliła się interpretacja pierwszego jeźdźcy jako Zarazy, a więc uosobienia śmiertelnych chorób zakaźnych.

Reklama
Reklama

Odnośnie drugiego jeźdźca wszyscy są zgodni, że symbolizuje on Wojnę. Wskazuje na to trzymany przez niego miecz oraz czerwony kolor konia, kojarzący się z krwią. Trzeci jeździec na czarnym koniu to Głód. Posiada on wagę i odważniki, którymi będzie odmierzane zboże, gdy jego cena skoczy dziesięciokrotnie. Czwarty, ostatni jeździec nosi imię Śmierć (Thanatos), o czym wprost oznajmia tekst (Ap 6, 8), a kolor jego konia określony jest jak khlōros co może oznaczać zarówno zielony, zielonkawożółty, jak i blady, popielaty. Być może kolor ten odzwierciedla bladość typową dla trupa. Wizję jeźdźców kończy stwierdzenie: „I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta” (Ap 6, 8).

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite