Nasze projekty
Fot. Mattes/Wikipedia

Pusty grób Matki Bożej w Jerozolimie

Nieopodal Ogrodu Getsemani w Jerozolimie znajduje się niezwykła świątynia, a w niej - pusty grób Matki Bożej.

Reklama

Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny. Zgodnie z obowiązującą od wieków zasadą status quo podziemnym kościołem opiekują się mnisi greccy (prawosławni z Patriarchatu Jerozolimskiego) i ormiańscy, a katolicy mogą sprawować tam liturgię tylko raz do roku – właśnie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Skąd wiemy, że to grób Maryi?

Pismo Święte po raz ostatni wspomina o Matce Jezusa, jako trwającej na modlitwie z Apostołami w Wieczerniku. Na temat dalszych dni Jej życia i okolicznościach śmierci nic w Biblii więcej nie zapisano.

ZOBACZ: Oto finał życia Maryi. Dzielnie przebrnęła przez życiowe eliminacje

Reklama

Jak podaje apokryf Transitus Mariae, to właśnie z tego miejsca Maryja Matka Jezusa została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Miejsce było czczone przez judeochrześcijan już w II w. Zwolennikiem uznania lokalizacji grobu w dolinie Cedronu był jerozolimski biskup Juwenalis. W IV w. powstała pierwsza świątynia poświęcona Matce Bożej. Najprawdopodobniej została zniszczona przez Persów w 614 roku. Arkulf z Perigeux relacjonował w 670 roku, że była to świątynia dwupoziomowa.

Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie | Fot. James Emery/Wikipedia

Na jej dolnej kondygnacji znajdował się pusty skalny grób, w którym po śmierci była pochowana Maryja. Z relacji wynika więc, że w drugiej połowie VII wieku świątynia była już odbudowana. W 1009 roku, po zdobyciu Jerozolimy przez Fatymidów, kalif Al-Hakim rozkazał zniszczyć świątynię, więc krzyżowcy zastali kościół górny w ruinie.

ZOBACZ TEŻ: Wniebowzięta. Fakty i legendy

Reklama

W latach 1112-1130 benedyktyni wznieśli ponad Grobem Marii nowy kościół wraz z przyległym klasztorem nazywanym „opactwem Matki Boskiej w Dolinie Jozafata”. Zburzył go w 1187 roku Saladyn, oszczędzając kryptę ze względu na cześć jaką żywił dla „błogosławionej Matki proroka Jezusa”.

Wnętrze grobu Matki Bożej | Fot. adriatikus/ Wikipedia

Maryja i cierpiący Jezus

Obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP w Jerozolimie przyciągają wielu pielgrzymów i turystów. Wspólnota chrześcijańska Jerozolimy wraz z pielgrzymami z całego świata rozpoczyna obchody Wniebowzięcia maryjną wigilią modlitewną. Kończy się ona procesją do Bazyliki Konania, podczas której niesiona jest figura Maryi i czytane są teksty mówiące o Wniebowzięciu. W samą uroczystość Kustosz Ziemi Świętej sprawuje Eucharystię.

ZOBACZ TEŻ: Zioła dla Najświętszej Panienki. Dlaczego Matkę Bożą nazywamy „Zielną”?

Reklama

O. Benito José Choque, gwardian franciszkańskiej wspólnoty w Getsemani w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślał, że „obchody pomagają wiernym odkryć ścisły związek między Maryją, a cierpiącym Jezusem, ponieważ Kościół Grobu Najświętszej Maryi Panny znajduje się nieopodal Getsemani”.

vaticannews,wikipedia,KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę