Nasze projekty

Nowy kościół katolicki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Kościół katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w mieście Ruwais, 240 km na zachód od stolicy kraju, Abu Zabi, konsekrował biskup Paul Hinder.

fot. Jil Beckmann / Unsplash

Kościół katolicki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) ma obecnie dziewięć świątyń, z czego pięć w największym pod względem powierzchni emiracie Abu Zabi.

Budowę kościoła rozpoczęto tuż po utworzeniu parafii pod koniec 2018 roku. Bp Hinder powiedział w rozmowie z watykańskim serwisem prasowym „Fides”, że parafia liczy ok. 2 500 członków, w większości są to katoliccy pracownicy z Filipin i południowych Indii. Kościół w ZEA podlega administracji Wikariatu Apostolskiego Arabii Północnej. Działkę pod budowę kościoła wspólnota otrzymała do dyspozycji bezpłatnie od domu panującego Al.-Nahyan. Nowy kościół pomieści 800 osób.

Nad wnętrzem świątyni znajduje się wielofunkcyjna sala, która dysponuje miejscami dla ok. 1 000 osób, co daje możliwość sprawowania dwóch nabożeństw równocześnie. Dotychczas członkowie tej wspólnoty uczestniczyli w liturgii w prowizorycznych salach. Proboszczem parafii jest kapucyn, o. Thomas Ampattukuzy.

Reklama

Przed religijną ceremonią poświęcenia kościoła przez bp. Hindera była planowana świecka uroczystość otwarcia w obecności licznych przedstawicieli państwa i Kościoła. W ostatniej chwili strona państwowa odwołała to wydarzenie ze względu na silny wzrost infekcji koronawirusa w ZEA, w tym nowego wariantu Omikron. Uroczystość odbędzie się w terminie późniejszym.

ZOBACZ: Bahrajn: konsekrowano katedrę Matki Bożej Arabskiej

Tydzień wcześniej została konsekrowana katedra katolicka w Awali nieopodal Manamy, stolicy Bahrajnu, należącym również do Wikariatu Apostolskiego Arabii Północnej. Ceremonii kościelnej 9 grudnia przewodniczył kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Budowa świątyni Matki Bożej Arabskiej (Our Lady of Arabia) uważana jest za kamień milowy religijnego otwarcia w tym islamskim królestwie. Jest to korzystne również dla wielu katolików w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, gdyż – zwłaszcza w duże święta kościelne – jadą do Bahrajnu, by tam uczestniczyć w mszach św.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę