Nasze projekty
fot. Vatican News/YouTube

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

Liturgia Męki Pańskiej to najważniejsze nabożeństwo celebrowane w Wielki Piątek. To dzień, gdy w kościołach nie odprawia się mszy świętych. 

Reklama

Celebrowana po południu w Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej upamiętnia pojmanie Jezusa w ogrodzie Getsemani, aż do jego śmierci na krzyżu. Centralnym wydarzeniem nabożeństwa jest adoracja krzyża, z którego zdejmuje się po niespełna dwóch tygodniach fioletowe sukno. 

Po zakończeniu adoracji krzyża z ciemnicy przynoszony jest Najświętszy Sakrament oraz udzielana komunia święta. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętych, dlatego podczas komunii Kościół karmi się tym, co ze stołu Pańskiego zostało w Wielki Czwartek.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament jest przenoszony w procesji do Grobu Pańskiego, gdzie odbywa się adoracja w ciszy. Monstrancję okrywa się białym przejrzystym welonem – to symbol całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Reklama

Wielki Piątek to dzień śmierci Jezusa na krzyżu, dlatego w wielu kościołach przed Liturgią Męki Pańskiej są odprawiane nabożeństwa drogi krzyżowej. 

Tego dnia katolików obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że należy ograniczyć się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta oraz zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

ZOBACZ: Post ścisły obowiązuje w Wielki Piątek. Co on oznacza?

Reklama

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

Kościół nie celebruje w Wielki Piątek mszy świętych, a katolicy nie mają obowiązku uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej. Kościół zachęca jednak do udziału w liturgiach Triduum Paschalnego. 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę