Nasze projekty
Reklama
fot. pventura/Cathopic

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

Eucharystia i kapłaństwo to sakramenty, których ustanowienie Kościół wspomina w Wielki Czwartek. To ważny dzień, który rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Wyjaśniamy, czy tego dnia trzeba uczestniczyć w mszy.

Katolicy wspominają w Wielki Czwartek ostatnią wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwa i eucharystii.

W kościołach katedralnych w Wielki Czwartek rano celebrowane są Msze Krzyżma, podczas której biskupi święcą oleje chorych i krzyżmo, używane później przez cały roku przy udzielaniu sakramentów.

Msza Krzyżma celebrowana w Wielki Czwartek w katedrach jest okazją do wyrażenia jedności biskupa i kapłanów. W czasie Eucharystii księża odnawiają przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich.

Reklama

Msza Krzyżma nie wlicza się jeszcze do obchodów Triduum Paschalnego, mimo że jest celebrowana w Wielki Czwartek.

Najważniejsze dni

Msza Wieczerzy Pańskiej celebrowana wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, najważniejszego czasu w Kościele.

W czasie tej mszy w wielu kościołach praktykowany jest obrzęd obmycia nóg, tak jak uczynił to Jezus wobec swoich uczniów podczas ostatniej wieczerzy w Wieczerniku.

Reklama

Po komunii księża przenoszą Najświętszy Sakrament do ciemnicy, która przypomina o pojmaniu Jezusa. Tabernakulum jest puste.

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

Mimo że Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, to nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że katolicy nie muszą uczestniczyć tego dnia w mszy świętej i nie wiąże się to z popełnieniem grzechu ciężkiego.

Okazuje się, że właściwie jedynym dniem, kiedy rzeczywiście trzeba iść do kościoła w czasie Triduum Paschalnego jest Niedziela Wielkanocna, a udział w pozostałych dniach nie jest naszym obowiązkiem.

Reklama

Jednak czy chcemy iść tą drogą? Jako wierzący katolicy zapewne zdajemy sobie sprawę z tego, że czas Triduum Paschalnego jest najważniejszym, a zarazem najpiękniejszym czasem całego roku. To moment, gdy możemy się zatrzymać i spojrzeć na Chrystusa, który tak wiele wycierpiał dla naszego zbawienia. Zatem, mimo, że nie ma obowiązku uczestniczenia w tych wielkich wydarzeniach, zachęcamy, by wybrać się w te dni do kościoła i dziękować Jezusowi za dar zbawienia. Jeśli będziemy z Chrystusem w czasie Jego Męki, radość ze Zmartwychwstania będzie jeszcze większa!

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę