Nasze projekty

Bp Chrząszcz: modlitwa nie powinna być spektaklem

"Bóg zna nasze potrzeby jeszcze zanim je wypowiemy. Nasze modlitwy nie muszą być ozdobne czy długie, ale muszą płynąć z serca i być szczere" - mówił bp Robert Chrząszcz w czasie liturgii stacyjnej w kościele św. Józefa w Krakowie.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz zwrócił uwagę, że rzymska liturgia stacyjna odbywa się dziś w bazylice św. Anastazji. Imię tej patronki pochodzi od greckiego słowa „anastasis” oznaczającego zmartwychwstanie. Niech ta święta patronka, tak jak kiedyś rzymian, tak i nas biorących udział w tej liturgii, prowadzi przez ten Wielki Post do radości i chwały zmartwychwstania – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Nawiązując do pierwszego czytania zaznaczył, że Słowo Boże jest żywe i skuteczne. Nie jest pustym dźwiękiem, lecz ma moc zmieniania serc i kształtowania rzeczywistości zgodnie z wolą Bożą. Jego obietnice są pewne, a Jego plany niezmiennie się spełniają – mówił podkreślając, że Słowo Boże ma też wymiar misyjny – „ma moc wpływania na ludzkie serca i zmieniania świata na lepsze”. W tym kontekście zachęcał do dzielenia się z innymi Dobrą Nowiną i świadectwem swojej wiary.

PRZECZYTAJ TEŻ: Marcin Kwaśny na pokazie filmu „Powołany 2”: Bóg nigdy człowieka nie opuszcza

Reklama

Odwołując się do Ewangelii biskup zwrócił uwagę jaka powinna być modlitwa chrześcijanina. Jezus uczy, że modlitwa nie powinna być spektaklem, ale intymnym spotkaniem z Bogiem. Modlitwa to czas, kiedy oddajemy się Bogu w intymności naszego serca, w cichym miejscu, gdzie możemy mówić do Niego ze szczerością i otwartością – wskazał bp Chrząszcz dodając, że modlitwa nie polega na wielkiej liczbie słów czy długich monologach. Bóg zna nasze potrzeby jeszcze zanim je wypowiemy. Nasze modlitwy nie muszą być ozdobne czy długie, ale muszą płynąć z serca i być szczere – podkreślał.

Jezus za wzór dał swoim uczniom modlitwę „Ojcze nasz”. To piękna, prosta modlitwa, która obejmuje wszystkie nasze potrzeby. Jest to modlitwa, która uczy nas zawierzenia Bogu jako Ojcu, który wie, czego nam potrzeba – zaznaczył biskup zachęcając, by słowa tej modlitwy nie były powtarzane mechanicznie, ale były „prawdziwym wyrazem wiary i zaufania Bogu”.

ZOBACZ TEŻ: Księża podsumowują kolędę. Sprawdź, co mówią

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę