"Czy naprawdę wierzymy Zmartwychwstałemu? Czy widzimy Jego rany w Kościele, w ludziach cierpiących, w naszej codzienności i wierzymy, że On je zabliźnia i uzdrawia?" - pytał bp Damian Muskus w kościele św. Klemensa w Wieliczce.
Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył mszy św. inaugurującej rok jubileuszowy 200. rocznicy poświęcenia świątyni, którą wzniesiono na fundamentach poprzedniego, gotyckiego kościoła. Ten jubileusz jest wam dany w czasie, gdy odkrywamy Kościół synodalny, a więc taki, który budujemy wszyscy świadectwem naszej wiary i bliskością z braćmi i siostrami – mówił w homilii krakowski biskup pomocniczy.
Bp Muskus podkreślał, że świątynia jest miejscem, w którym wspólnota parafialna doświadcza, że „zmartwychwstanie nie jest wspominaniem przeszłości, ale rzeczywistością, która wciąż trwa”. We wspólnocie spotykamy zmartwychwstałego Pana. Ktoś przynosi radość jak uczniowie z Emaus, ktoś inny powątpiewa jak Tomasz, ktoś jeszcze odczuwa różne niepokoje i trudności, ale kiedy między nami, jak w wieczerniku, staje Jezus i pokazuje swoje rany, te wszystkie doświadczenia stają się częścią wspólnoty – wyjaśniał duchowny. Nie jesteśmy teoretykami religii, ale ludźmi, którzy spotkali Pana. Wiara nie jest abstrakcją, ale żywą obecnością, osobistą relacją z Bogiem i drugim człowiekiem – dodał.
ZOBACZ TEŻ: Nowy sezon serialu “Fundacja” będzie kręcony w Świątyni Opatrzności Bożej
Jeśli więc we wspólnocie parafialnej nie ma takich osobistych więzi, to znaczy, że składa się ona z teoretyków wiary, a nie ze świadków. Na epidemię samotności możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób: przez nawiązywanie relacji, autentyczne świadectwo wiary, wrażliwość na spotkanie z człowiekiem, który siedzi obok w kościelnej ławce – podkreślał bp Muskus, zaznaczając, że spotkanie Jezusa „nie jest prywatną historią”. Świadek żyje po to, by opowiadać, by własnym życiem zaświadczać o tym, że Pan żyje i działa – w nim samym, we wspólnocie, w świecie – powiedział.
Ten jubileusz będzie tylko pustą uroczystością, jeśli na jego rozpoczęcie nie zadamy sobie pytania, czy naprawdę wierzymy Zmartwychwstałemu? Czy widzimy Jego rany w Kościele, w ludziach cierpiących, w naszej codzienności i wierzymy, że On je zabliźnia i uzdrawia? Czy spotykamy Go przy jednym stole i potrafimy opowiadać innym o radości tych spotkań? Czy słuchamy Go, realnie, całym sercem? Czy jest w nas radość i zdumienie, którymi chcemy się dzielić? – zapytywał.
Przeczytaj również
Hasłem roku jubileuszowego są słowa z Księgi Izajasza „… aby obwieszczać rok łaski Pańskiej”. W ramach obchodów zaplanowano m.in. wystawę w Muzeum Żup Krakowskich, pt. „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” i sympozjum naukowo-historyczne „Parafia św. Klemensa w Wieliczce, historia – teraźniejszość – przyszłość”. W roku jubileuszowym wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny.
PRZECZYTAJ: „Krzyżu Chrystusa bądźże pozdrowiony” w wykonaniu Piotra Cugowskiego
Rok jubileuszowy zakończy się zawierzeniem parafii Bożemu Miłosierdziu. Do świątyni zostaną także wprowadzone relikwie św. Faustyny. Przygotowaniem do zawierzenia będą comiesięczne msze św. wraz z adoracją Najświętszego Sakramentu.
KAI, kh/Stacja7